گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نگاهی به سهم كشاورزی از شعار سال؛ "جهش تولید"| خیز وزارت جهاد برای تکمیل پروژه های آبی-خاکی

مدیرگروه پژوهشی توسعه کشاورزی و روستایی وزارت جهاد کشاورزی در مصاحبه با رادیو گفت و گو به معرفی مهم ترین پروژه های وزارتخانه در سال "جهش تولید" پرداخت.

1399/02/15
|
08:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش بخش کشاورزی در تحقق جهش تولید در ارتباط تلفنی با دکتر جانعلی بهزاد نسب مدیرگروه پژوهشی توسعه کشاورزی و روستایی وزارت جهاد کشاورزی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

بهزاد نسب در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با اشاره به نقش موثر بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی کشور گفت: رشد منفی اقتصادی در سالهای اخیر به مدد رشد بخش کشاورزی تا حدودی تعدیل شد.

وی با اشاره به وجود بیش از 4.5 میلیون بهره بردار خانوادگی در بخش کشاورزی افزود: بخش کشاورزی با تولید بالغ بر 115 میلیون تن محصول در سالهای اخیر حدود 83 درصد امنیت غذایی کشور را تأمین می کند.

مدیرگروه پژوهشی توسعه کشاورزی و روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به دو نوع رویکرد بخش کشاورزی در راستای جهش تولید گفت: رویه نخست همان رویه مرسوم یعنی افزایش بهره وری، توسعه سرمایه گذاری و ایجاد واحدهای تولیدی جدید برای توسعه صادرات و رویه دوم هم جایگزینی کالاهای تولید داخل به جای 15 درصد واردات مواد غذایی است.

بهزاد نسب با اشاره به برنامه های ویژه وزارتخانه برای تحقق "جهش تولید" در سال جاری عنوان کرد: تسریع در بهره برداری از پروژه های بزرگ آب و خاک از جمله برنامه های وزارتخانه است، مانند پروژه آبی خاکی 550 هزار هکتاری که اخیراً در استان ایلام و خوزستان افتتاح و پروژه های پایین دستی آن نیز تکمیل شد.

مدیرگروه پژوهشی توسعه کشاورزی و روستایی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از بهره برداری پروژه بزرگ "آبیاری دشت سیستان" در سال جاری خبرداد و گفت: 45 هزار هکتار از 200 هزار هکتار اراضی دشت سیستان در مرحله اول تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه سهم صادراتی هر بخش به ظرفیت های تولیدی همان بخش برمی گردد افزود: جایگزینی واردات و توسعه صادرات باعث تقویت مزیت های صادراتی خواهد شد.

مدیرگروه پژوهشی توسعه کشاورزی و روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ما طرح ها را پروژه به پروژه اجرایی می کنیم افزود: ما در عین تدوین طرح های مختلف، پروژه ها را نیز به صورت جداگانه اجرایی می کنیم تا برنامه های جهش تولید نتیجه بخش باشند.

بهزاد نسب با اشاره به افزایش 10 میلیون تنی تولیدات بخش کشاورزی در سال گذشته با وجود همه مشکلات گفت: ضریب امنیت غذایی در دو سال اخیر از 80 درصد به 83 درصد رسیده است و همچنان در تولید گندم نیز خودکفا هستیم.

وی بخشی از مشکل عدم رونق تولید در بخش کشاورزی را ناشی از شرایط اقتصاد کلان دانست و افزود: در حال حاضر دسترسی به سرمایه گذاری ها، نوع سرمایه ها و گردش منابع از نظر ساختاری با مشکلات زیادی مواجهند که ناشی از ساختار اقتصاد داخل ایران و فشارها و ناپایداری بازارهای بین المللی است.

مدیرگروه پژوهشی توسعه کشاورزی و روستایی وزارت جهاد کشاورزی همچنین کامل نبودن زنجیره های تولید در حوزه محصولات مختلف کشاورزی را نیز عامل دیگر عدم رونق تولید در این بخش برشمرد و یادآور شد: به عنوان مثال بخش عمده زعفران های صادراتی ایران به صورت فله ای است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی