گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حذف صفر از پول ملی بی اثر خواهد بود اگر....

مدیر عامل بانک رفاه کارگران با اشاره به اینکه حذف چهار صفر از پول ملی یک تحول مثبت است این اقدام را بدون کنترل تورم بی اثر دانست.

1399/03/14
|
17:26
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران در برنامه گفت‌وگوی اقتصادی با موضوع «حذف 4 صفر از پول ملی» گفت: در مجموع می‌توان گفت حذف 4 صفر از پول ملی یک تحول مثبت در نظام پولی کشور است که اگر با سیاست‌های تحول اقتصادی دیگری همراه شود بر اقتصاد اثر مطلوب خواهد داشت.

سیاست همراه با حذف صفر از پول چه باشد؟

وی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های تحول اقتصادی، طرح انضباط مالی دولت است گفت: در عین حال که این سیاست‌ها همراه با حذف چهار صفر از پول ملی دنبال می‌شوند، همراهی نظام بانکی و بازارها در دوران گذار نیز باید باشد.
لله گانی خاطر نشان کرد: قبل از هر اقدامی در راستای ایجاد تحول اقتصادی و حذف 4 صفر از پول ملی باید اقدامات اولیه‌ای انجام شود و فضای رقابتی توأم با کنترل تورم را دنبال کنیم.

محدودیت‌هایی که بانک مرکزی دنبال می‌کند

وی ادامه داد: برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد بانک مرکزی هم باید در شرایط اجرای این سیاست‌ها حتما برنامه‌هایی که دارد را به اجرا درآورد. هم اکنون هم بانک مرکزی برنامه‌هایی را در زمینه نرخ تورم و ارز به اجرا درآورده است که برای اولین بار آن‌ها را دنبال کرده است.
مدیر عامل بانک رفاه کارگران گفت: همچنین بانک مرکزی یکسری محدودیت‌هایی را در بخش بانکی به وجود آورده است. به عنوان مثال پشت‌نویسی نکردن چک‌های بانکی به عنوان یکی از این محدودیت هاست. همچنین در زمینه ثبت تراکنش بانکی هم محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است.

بازار بورس رقیب بانک است

وی در پاسخ به سوالی یوسف کاووسی، استاد دانشگاه که دیگر مهمان برنامه گفت و گوی اقتصادی بود مبنی بر اینکه شرایط رقابتی الان در بازارها نداریم، این طور پاسخ داد: شرایط رقابتی که شکل گرفته را در بازار بورس می‌بینیم. خود بازار بورس به عنوان رقیب نظام بانکی است و دولت به این رقابت دامن زده است در حالی که پیشتر اقتصادمان بانک محور بود.

عمق بخشی به بازار سرمایه با ورود شستا

وی در واکنش به نقدی که از سوی حسنی دخت، کارشناس مجری این برنامه مطرح شد مبنی بر اینکه بورس الان به شرایط انحصاری شبیه تر است، این طور گفت: بورس باید عمق پیدا کند و شرکت‌های دیگری به بورس وارد شوند.
لله گانی وارد کردن شرکت‌هایی مثل شستا به بازار بورس را از جمله عوامل بزرگ شدن بازار سرمایه عنوان کرد.

تأثیر بالای مهار تورم بر اثر حذف صفر

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در بخش دیگری با بیان اینکه حذف چهار صفر از پول ملی دارای یک وجه شکلی است، این طور گفت: می‌توانیم با حذف صفر از پول یک نگاه شکلی به پول‌مان سر و سامان بدهیم و در بخش بازارهای بین الملل و بخش گردشگری با پول ما تجارت می‌شود وضعیت را سامان دهی کنیم. اما به غیر آن برای اینکه این اقدام اثر بر اقتصاد داشته باشد باید بر کنترل تورم هم اقدام شود چرا که بدون کنترل تورم حذف صفر از پول بی اثر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی