گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

خلق پول اگر منجر به "جهش تولید" شود خوب است

کارشناس بانکی بااشاره به قدرت بانکها درخلق پول، این روند را درراستای فعالیتهای تولیدی مناسب ارزیابی کرد.

1399/03/18
|
09:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، ایمان زنگنه کارشناس امور بانکی در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «بانک ها و چرخش اقتصادی ایران» به مناسبت سالروز ملی شدن بانک ها گفت: مدیریت نظام بانکی که مبتنی بر بانکداری بدون رباست و ایران پیشگام عرضه آن است بعد از انقلاب شروع شد.
وی افزود: نظام بانکی تحت سیاستگذاری بانک مرکزی است و وزارت اقتصاد بر آن نظارت دارد. نظام بانکی کشور در سال های بعد از انقلاب یک اتفاق خاص را هم تجربه کرد و آن ایجاد بانک های خصوصی بعد از دهه 80 بود. از این برهه به بعد می توان یک مقایسه میان بانک های خصوصی و دولتی انجام داد.

*موثربودن بانک در شاخص های اقتصادی
وی با اشاره به موثر بودن نظام بانکی گفت: نظام بانکی می تواند در بهبود شاخص های اساسی همچون اشتغال و بهره وری موثر باشند.
این کارشناس امور بانکی درباره ارزیابی نظام بانکی یکی از شاخص ها را این گونه توضیح داد: اگر بخواهیم نظام بانکی را ارزیابی کنیم، باید نسبت سپرده به تسهیلات را بررسی کنیم که این نسبت طی سال های گذشته جای نقد دارد. باید ببینیم نظام بانکی چقدر در راستای عدالت اجتماعی و افزایش شاخص بهره وری موثر بوده است.

*نمایندگان مجلس همت کنند
این کارشناس امور بانکی با انتقاد نسبت به صحبت های یکی از نمایندگان مجلس یازدهم که مهمان تلفنی برنامه بود، گفت: قرار بود لایحه اصلاح نظام بانکی به تصویب برسد که هنوز به سرانجام نرسیده، اما انتظار این است که مجلس طرح سوأل کند و دلیل آن را از دولت بخواهد. همچنین انتظار داریم به پشتوانه رأی موکل نمایندگان مجلس دوره یازدهم کار کنند.
در ادامه زنگنه گفت: خصوصی سازی بانک ها می تواند منشا خیلی پدیده هایی باشد که مشاهده می کنیم. دکتر شیبانی رئیس وقت بانک مرکزی در آن زمان درباره این موضوع طی مصاحبه ای گفته بود زمانی که ابزار نظارتی مناسب نداریم نمی توانم این سیستم پیچیده [اشاره به بانک های خصوصی شده و مدیریت نظام بانکی] را مدیریت کنم.

*نبود توان فنی برای نظارت بر بانک های خصوصی
وی ادامه داد: منظور دکتر شیبانی این بود که توان فنی برای نظارت وجود ندارد.
این کارشناس امور بانکی تأکید کرد: امروز با مسأله تضاد منافع در بخش بانکی مواجه هستیم، بانک ها از یکسو فعالیت انتفاعی می برند، بنابراین نمی توان از بانک خواست که دنبال کار سودآور نباشد. در بانک ها افرادی که سهام دار هستند نمی توانند در جهت منافع دولت حرکت کنند.

*قدرت خلق پول بانک ها
وی با اشاره به قدرت خلق پول بانک ها و دامن زدن بانک به شکاف طبقاتی و بی عدالتی و ارتباط آن با شکاف طبقاتی گفت: امروز نظریه پولی مدرن می گوید بانک ها می توانند از صفر خلق پول ایجاد کنند. امروز بانک ها اول اعتبار دهی و سپس خلق پول می کنند و اگر امکان تأمین داشتند از سپرده های خودشان تأمین و اگر نشد از منابع بانک مرکزی برداشت می کنند.
در پایان این کارشناس امور بانکی گفت: اگر خلق پولی که بانک ها انجام می دهند در راستای خلق کارآمد و در راستای شعار سال باشد، ایرادی ندارد اما وقتی در راستای فعالیت واسطه گری است و منابع به بانک بر نمی گردد مشکل ایجاد می کند.
انتهای پیام/


دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی