گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دبیر انجمن بنیاد ملی گندم‌كاران: نرخ خرید تضمینی گندم به صرفه نیست

خان‌محمدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: نرخ خرید تضمینی تعیین شده از سوی دولت واقعی و منطقی نیست.

1399/07/06
|
08:06
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، علی خان‌محمدی، دبیر انجمن بنیاد ملی گندم‌کاران و مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی، در برنامه «گفتگوی اقتصادی» با بیان اینکه خرید تضمینی شامل چهار محصول گندم، کلزا، پنبه و چغندر می‌شود، گفت: البته دولت موظف است که کلیه محصولات کشاورزی تولیدی را قیمت‌گذاری و اعلام کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت تضمینی تعیین شده برای محصولات سال آینده 4 هزار تومان است، افزود: سال گذشته قیمت 2500 تومان تعیین شده بود که امسال 1500 تومان افزایش پیدا کرد.

دبیر انجمن بنیاد ملی گندم‌کاران همچنین درباره قیمت گندم وارداتی به کشور هم اینطور گفت: طبق اطلاعات موثقی که خودم از دولت شنیدم سال گذشته 3 میلیون تن گندم به قیمت کیلویی 6200 تومان با ارز 4200 تومانی وارد کشور شد.

خان‌محمدی معتقد است که نرخ تضمینی تعیین شده از سوی دولت واقعی و منطقی نیست و اگر قیمت گندم را با سود پایین هم حساب کنیم از 5 هزار تومان پایین‌تر صرفه اقتصادی ندارد و باز هم وارد دلال بازی خواهدشد و نهایتاً پایداری و الگوی کشت به خطر میفتد.

مدیرعامل مجمع ملی خبرگان کشاورزی درمورد تأثیرات خرید تضمینی بر صنایع کشور گفت: نرخ خرید تضمینی محصولات بر همه مراحل کاری صنایع تأثیرگذار است؛ یعنی از آنجایی که بخشی از صنعت به بخش کشاورزی وابسته است، لذا فقط برنامه‌ریزی دقیق و نرخ تضمینی عادلانه می‌تواند همه این بخش‌ها را به ثبات برساند.

وی تصریح کرد: در کجای دنیا تولیدکننده منتظر تصمیم دولت می‌ماند؟! چرا کشاورز اجازه ندارد که با کشورهای خارجی ارتباط بگیرد تا تولیداتش را بر اساس کیفیت‌های موجود و ثبت سفارش عرضه کند؟

خان‌محمدی مطرح کرد: ما به جای تعیین و اعلام نرخ تضمینی محصولات کشاورزی، بهتر است قوانین را اصلاح و به ویژه الگوی کشت را برای کشاورزان تعریف کنیم.دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی