گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: سوء استفاده دلالان از روش خرید تضمینی/ دولت با محتکران برخورد کند

اوسطی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: دلالان محصولات کشاورزی را قبل از اعلام نرخ تضمینی و با مبالغ بسیار پایین می‌خرند و از این ماجرا سوء استفاده می‌کند.

1399/07/06
|
13:02
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، پرویز اوسطی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در برنامه «گفتگوی اقتصادی» با اشاره به دخالت‌ها اقدامات و نابجای دلالان در بخش‌های مختلف اقتصادی به ویژه کشاورزی گفت: شبکه دلالی و سودجویی متأسفانه در همه بخش‌های اقتصادی ایران وجود دارد و حل این موضوع، جبهه اقتصادی واحد در سطح کشور را می‌طلبد.

وی در رابطه با اینکه دلالان محصولات کشاورزی را قبل از اعلام نرخ تضمینی و با مبالغ بسیار پایین می‌خرند، افزود: دولت موظف است که تا پایان شهریور ماه هر سال نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام کند و ما هم نمی‌توانستیم اعلام نرخ تضمینی را به بعد از شهریور موکول کنیم، اما این شبکه دلالی و سوداگری است که از این ماجرا سوء استفاده می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تأکید کرد: دولت در مرحله نخست باید از خرید گندم‌های مانده (سنواتی) برای سال آینده خودداری کند، زیرا دلالان با این هدف گندم‌ها را جمع آوری کردند که سال آینده وارد پروسه خرید تضمینی کنند.

اوسطی در رابطه با نوع سیاست‌گذاری‌ها برای تأمین بذر مورد نیاز کشور گفت: وزارت جهاد کشاورزی باید بذور اضافی در استان‌های مختلف را جابجا کند تا تولیدکنندگان بذر موردنیاز خود را با قیمت مناسب خریداری کنند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: کشاورزان همیشه با هر قیمتی که دولت اعلام کرده محصولاتشان را به موقع و در بازه زمانی تحویل داده و هیچ وقت هم دنبال احتکار نبوده و نخواهند بود و اگر احتکاری هم صورت گرفته توسط شبکه دلالی و سودجویی انجام شده است. لذا مجلس و دولت باید انبارها و محتکران را رصد و شناسایی و با آنها برخورد کنند.

وی با بیان اینکه مولفه‌های متفاوتی در تعیین قیمت تضمینی دخالت دارند، گفت: پیش‌بینی برخی از این مولفه‌ها مانند هزینه واقعی تولید، سود متعارف، حفظ رابطه با خارج از مرزها و نرخ تورم اعلامی در اقتصاد ما امکانپذیر نیست.

اوسطی به اصل مراقبت در کشاورزی اشاره و اظهار کرد: اصل مراقبت یعنی همه تولیدکنندگان و کشاورزان از شرایط تولید حداکثری برخوردار شوند، اما متأسفانه سیاست‌های ما به گونه‌ای پیش رفته که بخش عمده کشاورزان ما از نظر دانش و تکنولوژی روز در سطح ضعیف و متوسطی قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه توسعه افقی کشاورزی در شرایط کنونی میسر نیست، افزود: بخش کشاورزی به دلیل محدودیت‌های منابع پایه تولید باید به شکل عمودی توسعه پیدا کند و در کنار آن، ساختارهای شرکت‌های تعاونی تولید و سهامی زراعی هم کشاورزان خرده مالک را به دانش و تکنولوژی روز مجهز کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اذعان به نبود سیاست‌های منسجم در حوزه صادرات گفت: متاسفانه ما تاکنون استراتژی دقیق صادراتی را در حوزه محصولات کشاورزی دنبال نکرده‌ایم و اگر هم اقداماتی شده مقطعی و موردی بوده است ضمن اینکه زیرساخت‌های صادراتی حتی در خام فروشی محصولات کشاورزی را هم فراهم نکرده‌ایم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی