گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كنعانی مقدم: پروتکل‌های FATF تا پایان این دولت آزمایشی اجرا شوند

کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که با رفع ابهامات این موضوع توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام و تأمین تضامین مورد نیاز، می‌توان پروتکل‌های fatf را تا پایان دولت به صورت آزمایشی اجرا کرد.

1399/10/02
|
08:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل سیاسی در برنامه گفتگوی اقتصادی درباره زمزمه‌های بازگشت به fatfگفت: اقداماتی که در fatf انجام می‌شود در راستای مبارزه با پولشویی، استفاده از پول‌های کثیف در تروریسم و قاچاق و مافیای مختلف و ملاحظات موسسات موسسات مالی جهانی در این خصوص است.

وی با اشاره به قرار گرفتن ایران و کره شمالی در لیست سیاه و محرومیت از منابع مالی از سال 2015 افزود: بر همین اساس، ما هم در سال 2016 برنامه اقدام را پذیرفتیم و آن‌ها هم تا حدودی عقب نشینی کردند اما دوباره ایران را در لیست سیاه قرار دادند.

کارشناس مسائل سیاسی اظهارکرد: بحث مجمع تشخیص مصلحت نظام بر سر وارد شدن یا وارد نشدن به fatf نیست بلکه بحث بر سر ابهامات fatf است؛ ابهام از این جهت است که ما باید استانداردهای آن‌ها را رعایت کنیم و آنها هم کلیه تراکنش‌های بانکی و مالی و هرگونه ورود و خروج منابع ارزی ما را مانیتور کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از کشورهای دشمن در این گروه قرار دارند، کافی است که فقط به یکی تراکنش بانکی ما ایراد بگیرند آنگاه ما نه تنها باید اسناد و مدارک را در اختیارشان قرار دهیم بلکه به بانک مرکزی و مراکز دفاعی ما هم ورود خواهند کرد که این دریافت اطلاعات به ویژه در دوران تحریم‌ها بسیار خطرناک است.

کنعانی مقدم با بیان اینکه، ما از نظر قوانین مبارزه با پولشویی و انتقال پول‌های کثیف مشکلی نداریم گفت: این قوانین در بانکهای ایران اجرا می‌شوند و هیچ نگرانی در داخل نداریم.

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد: ما به خاطر نداشتن امکانات تراکنش‌های مالی و بسته شدن خیلی از تبادلات مالی و تجاری، باید مصلت نظام را هم در نظر بگیریم و با ملاحظاتی به fatf بپیوندیم و اجازه ندهیم که این موضوع به ابزار فشار حداکثری به جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین بین المللی تبدیل شود.

وی معتقد است که با رفع ابهامات این موضوع توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام و تأمین تضامین مورد نیاز، می‌توان پروتکل‌های fatf را تا پایان دولت به صورت آزمایشی اجرا کرد و اگر در دولت بعدی با این موضوع مواجه شدیم که منابع مالی‌مان در معرض خطر سرقت اطلاعاتی است آنگاه تصمیم گیری خواهیم کرد.

کنعانی مقدم با بیان اینکه محرومیت ایران از تبادلات بانکیِ ناشی از نپیوستن به fatf، بیشتر از تحریم‌ها به اقتصاد ایران ضربه می‌زند افزود: اگر مسئولیت این موضوع را یک تیم قوی بر عهده بگیرد و راهکارهای عبور از بحران‌ها را هم بلد باشد می‌توان این موضوع را به خوبی مدیریت و منافع مورد نیاز کشور را نیز تأمین کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی