گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

قدیری ابیانه در رادیو گفت‌وگو: عضویت درFATF مساوی با تشدید تحریم‌هاست

کارشناس عالی امور استراتژیک گفت: عضویت در fatf مساوی با تشدید تحریم ها علیه ایران و جلوگیری از دور زدن تحریمهاست.

1399/10/02
|
09:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر محمد حسن قدیری ابیانه کارشناس عالی امور استراتژیک و سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد زمزمه های بازگشت به fatf گفت: موضوع، بازگشت به fatf نیست. رئیس جمهور از مقام معظم رهبری درخواست کردند که این موضوع در فرصتی مجدداً بررسی شود.

وی با تأکید بر اینکه مقام معظم رهبری با بررسی مجدد fatf موافقت کردند نه با بازگشت به آن افزود: به نظرم مجمع تشخیص مصلحت نظام مانند دفعه قبل، آن را رد خواهد کرد.

قدیری ابیانه درباره دلایل عده ای برای پیوستن به fatf اظهار کرد: عده ای می گویند با پیوستن به fatf از لیست سیاه خارج خواهیم شد که اگر هم به فرض، از لیست سیاه خارج شویم و رابطه بانکی ایران با سایر کشورها از نظر آن بلا اشکال اعلام شود اما هنوز آمریکا تحریم های بانکی را لغو نکرده و بانکها بدون اجازه آمریکا و در صورت تحریم به تهدید، حاضر به همکاری با ایران نخواهند شد.

سفیر اسبق ایران در مکزیک و استرالیا تأکید کرد: با پیوستن ایران به fatf و خروج از لیست سیاه هیچ تغییری در روابط ایران با بانکها ایجاد نخواهد شد اما به دلیل قرار گرفتن وزارت خزانه داری آمریکا در رأس fatf ، کل اطلاعات بانکی ایران به صورت آنلاین در اختیار آمریکا قرار خواهد گرفت تا بتوانند راه های دور زدن تحریم ها را هم مسدود کنند.

وی معتقد است که پیوستن به fatf به هیچ وجه به صلاح ایران نیست و با عضویت در آن نه تنها هیچ تغییری در روابط ایران با بانکهای جهان ایجاد نخواهد شد بلکه راه های دور زدن تحریم ها نیز بسته می شود و بنابراین پیوستن به آن به ضرر ایران خواهد بود.

قدیری ابیانه گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام لازم نیست بگوید که fatf را رد می کنیم یعنی به جای رد کردن آن در مجمع بهتر است که بررسی آن را مطابق با برجام به بعد از رفع تحریم ها علیه کشورمان موکول کند.
کارشناس عالی امور استراتژیک گفت: عضویت در fatf مساوی با تشدید تحریم ها علیه ایران و جلوگیری از دور زدن تحریمهاست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی