گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

شهركی‌كیا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ بیشترین آسیب افزایش شعب بانکی متوجه خود بانک‌هاست

مدیر امور شعب استانهای تهران، البرز، قم و سمنان پست بانک ایران گفت: افزایش تعداد شعب بانک‌ها بیشتر از هر چیزی به خود بدنه اقتصادی و بانکی صدمه می زند.

1399/10/10
|
12:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر آرش شهرکی کیا مدیر امور شعب استانهای تهران، البرز، قم و سمنان پست بانک ایران در برنامه «گفتگوی اقتصادی» اظهارکرد: افزایش تعداد شعب بانکها بیشتر از هر چیزی به خود بدنه اقتصادی و بانکی صدمه می زند.

بر همین اساس بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نیز به این جمع بندی رسیده اند که تعداد شعب شبکه بانکی در کشور (بالغ بر 22 هزار شعبه) شرایط استاندارد و مناسبی برای کشور نیست و حدأقل 10 تا 11 هزار از این شعب باید کاسته شود.

این کارشناس بانکی خاطرنشان کرد: به دنبال توسعه فناوری های نوین و بانکداری الکترونیک و بانکداری دیجیتال، اخیراً بانکها هم به کوچک سازی روی آورده اند کمااینکه با مساعدت بانکهای نظامی، تعدادی از شعب این بانکها در بانک سپه ادغام شدند اما هنوز با نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم.

شهرکی کیا گفت: در کشورهای توسعه یافته به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت، بین 20 تا 21 شعبه وجود دارد اما این روند در کشور ما برعکس است و ما به ازای هر 100 هزار نفر بالغ بر 30 شعبه داریم.

مدیر امور شعب استانهای تهران، البرز، قم و سمنان پست بانک ایران، تعداد شعب پست بانک در سطح کشور را نامتوازن توصیف کرد و گفت: شعب پست بانک باید در همه مناطق محروم و روستایی کشور وجود داشته باشد اما متاسفانه تعداد قابل توجهی از شعب پست بانک ما در خیابان های گران قیمت و مناطق بالاشهر تهران هستند.

وی افزود: حضور بانکها در مناطق گران قیمت شهرها باعث کاهش قدرت تسهیلات دهی شبکه بانکی می شود چراکه بخش زیادی از دارایی های منجمد بانکی را تشکیل می دهند و قدرت نقدشوندگی بسیار پایینی هم دارند.

شهرکی کیا با اظهار اینکه تعداد بالای شعب بانکی به خود بانکها آسیب می زند، گفت: این بانکها به محلی برای تبدیل هزینه تبدیل شده اند و از طرفی افزایش قیمت تمام شده پول و نرخ تسهیلات نیز منجر به زیان دهی شبکه بانکی می شود و لذا بانکها هر چه سریعتر باید نسبت به ساماندهی جدی این موضوع اقدام کنند.

وی متوازن سازی شبکه بانکی در سراسر کشور را در راستای کوچک سازی شبکه بانکی دانست و گفت: تعداد شعب بانکی در برخی از شهرستان ها خیلی کم است.

مدیر امور شعب استانهای تهران، البرز، قم و سمنان پست بانک ایران اظهارکرد: بانکها از نظر استفاده از بسترهای الکترونیکی نسبت به سایر سازمانها پیش قدم هستند و اقدامات ارزشمندی هم انجام داده اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی