گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حریری در رادیو گفت‌وگو: عضویت ایران در پیمان شانگهای یک فرصت ویژه است

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین اظهارکرد: ما حدود چهار دهه است که در هیچ پیمان منطقه ای و بین المللی و چندجانبه ای عضو نبوده ایم، لذا عضویت ما در این پیمان یک ظرفیت ویژه محسوب می شود.

1400/06/29
|
13:10
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین درمورد اهمیت اقتصادی و تجاری پیوستن دائم ایران به پیمان شانگهای با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

حریری با بیان اینکه سازمان کنفرانس شانگهای، سازمانی بوده که به منظور پیمان امنیتی سیاسی در منطقه شکل گرفته گفت: 42 درصد از جمعیت دنیا در این بازار هستند و حجم بسیار بالایی از تجارت بین المللی نیز توسط کشورهای عضو این پیمان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های بالقوه ای در این پیمان وجود دارد افزود: همانطورکه دو تا از بزرگترین دارندگان منابع انرژی در دنیا یعنی روسیه و ایران هم اکنون عضو این پیمان هستند بزرگترین مصرف کنندگان انرژی در دنیا یعنی چین و هند نیز عضو این پیمان می باشند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با اظهار اینکه با پیوستن به یک سازمان نمی توان همه مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد گفت: البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که ما حدود چهار دهه است که در هیچ پیمان منطقه ای و بین المللی و چندجانبه ای عضو نبوده ایم و لذا عضویت ما در این پیمان یک ظرفیت ویژه محسوب می شود.

حریری در رادیو گفت وگو افزود: همه فرصت های تجاری، اقتصادی، صدور خدمات فنی مهندسی و سرمایه گذاری مشترک که در این پیمان وجود دارد بالقوه هستند و برای بالفعل شدن نیازمند تعیین رویکرد مشخص سازمان کنفرانس شانگهای و رفتار هوشمندانه ایران و برنامه ریزی دقیق و رفع موانع برای استفاده از فرصتهاست.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین، تثبیت عضویت ایران در پیمان شانگهای را به عنوان گام نخست مطرح کرد و گفت: تصور اینکه تا چند ماه بتوان از همه مزایای این پیمان استفاده کرد یک تصور اشتباه است اما باید یک برنامه و استراتژی مشخصی برای خودمان تعریف کنیم تا حداکثر استفاده از ظرفیت ها را ببریم.

حریری درمورد تأثیر پیمان شانگهای بر روابط ایران و چین اظهارکرد: این پیمان می تواند روابط را تسریع کند ضمن اینکه پذیرفته شدن ما در این سازمان بر اساس موافقت های چین و روسیه بوده و بنابراین روابط مناسبی وجود داشته که منجر به عضویت در این پیمان شده است.

***گشایش های مالی ویژه برای ایران در راه است

دکتر روح الله مدبر استاد دانشگاه و تحلیلگر روابط بین الملل درمورد اهمیت اقتصادی و تجاری پیوستن دائم ایران به پیمان شانگهای گفت: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت سیزدهم که اصول سیاست خارجی خود را متوازن و مبتنی بر توجه به آسیا و همسایگان شمالی و کشورهای راهبردی و اصول عزت و حکمت و مصلحت قرار داده شاهد فصل نوینی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با رویکرد استفاده از قدرت های نوظهور مانند روسیه و چین خواهیم بود.

وی افزود: برخلاف هشت سال گذشته که به خاطر تعلل غربی ها فرصت های زیادی را از دست دادیم اما در حال حاضر جهش حرکت دیپلماسی ما در مسیر دیپلماسی متوازن در حال حرکت است.

تحلیلگر روابط بین الملل با اشاره به اهمیت ویژه بحث ترانزیت در کشورهای عضو پیمان شانگهای گفت: با وجود اینکه بیست سال از توافق کریدوری ما می گذرد اما متاسفانه هنوز زیرساخت لازم برای آن را فراهم نکردیم که این هم ناشی از تعلل و توجه زیاد به غرب و نهایتاً هم از دست دادن فرصت هاست.

مدبر با بیان اینکه یکی از موانع عضویت ما به پیمان شانگهای در گذشته مسائل سیاسی و نگاه غرب گرایانه بود افزود: فدراسیون روسیه با خاطر اتخاذ سیاست خارجی نوین جمهوری اسلامی ایران به صورت جدی وارد عمل شد و از ما حمایت ویژه کرد و ما هم قاطعانه وارد پیمان شانگهای شدیم.

این استاد دانشگاه علت حمله یک عده و برخی رسانه ها به بحث ورود ایران به پیمان شانگهای را ناشی از عدم آگاهی و ناراحتی و نگرانی غربی ها دانست.

تحلیلگر روابط بین الملل با اشاره به اینکه مبادلات مالی ایران با شانگهای، خیلی قابل توجه نیست گفت: ایران در بازار شانگهای فقط 4 دهم درصد حضور دارد که ناشی از نبود برنامه و زیرساخت است درحالیکه امکان گسترش و توسعه حضور ما وجود دارد.

مدبر همچنین درمورد تأثیر پیمان شانگهای بر حل مشکل مراودات بانکی بین ایران و دنیا نیز اظهارکرد: این پیمان و برنامه ریزی برای تحقق مفاد آن و البته وجود نیروهای متخصص و متعهد و با انگیزه می تواند گشایش های ویژه ای را در حوزه مالی برایمان رقم بزند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی