گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس صنعت لوازم خانگی مطرح كرد: افزایش سهم برندهای ایرانی از بازار در تحریم‌های دور دوم

فدایی در رادیو گفت‌وگو اظهارکرد: دلیل اینکه برندهای ایرانی از قبل شروع تحریم‌های دور دوم تلاش کرده و کارهای تبلیغاتی خود را انجام داده بودند لذا در مرحله دوم تحریم‌ها، سهم خود را از بازار افزایش دادند.

1400/07/19
|
13:04
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، احسان فدایی، کارشناس صنعت لوازم خانگی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد دلایل رونق تولید لوازم خانگی در سالهای اخیر به مثابه الگویی برای دیگر صنایع کشور گفتگو کرد.

فدایی گفت: حضور برندها و شرکت های کره ای در کشور ما در ابتدای امر صرفاً بحث واردات لوازم خانگی بوده است.

وی افزود: برندهای داخلی ما در آن زمان به خاطر اینکه رقبای پرقدرتی داشتند برای سهم پیدا کردن در بازار باید برای خود مزیت رقابتی ایجاد می کردند و همین چالش و جنگ منجر به یک نتیجه خوب شد.

این کارشناس صنعت لوازم خانگی ادامه داد: به دلیل اینکه برندهای ایرانی از قبل شروع تحریم های دور دوم تلاش کرده و کارهای تبلیغاتی خود را انجام داده بودند لذا در مرحله دوم تحریم ها، سهم خود را از بازار افزایش دادند.

فدایی درمورد ثبات قیمتی در صنعت لوازم خانگی و نقش تولیدکنندگان و توزیع کنندگان در این حوزه اظهارکرد: متاسفانه اعتماد بین تولیدکننده، توزیع کننده و فروشنده از بین رفته و برای بازسازی این اعتماد هم نمی شود دستوری کار کرد و فقط باید مزیت رقابتی ایجاد کرد.

در ادامه، حسین شهرستانی، عضو هیئت مدیره و خزانه داری اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت: تولیدکنندگان ایرانی از تهدیدی که به وجود آمد یک فرصت ساختند و بخش خصوصی توانست صنعت لوازم خانگی را تا حد قابل قبولی ارتقا دهد.

وی افزود: نکته کلیدی و قابل توجه این است که از این به بعد تولیدکنندگان از این فرصت تحریم ها و همچنین از فرصت محدودیت در واردات استفاده کنند و از تکنولوژی های جدید نیز غافل نشوند.

شهرستانی اظهارکرد: در این سه سال که واردات کالای خارجی ممنوع شده بازار روند خودش را پیدا کرده البته درصدی از کالاها در قالب قاچاق وارد می شوند اما در حدی نیست که بازار را فرابگیرد.

عضو هیئت مدیره و خزانه داری اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران تصریح کرد: برخی تولیدکنندگان کل حلقه زنجیره لوازم خانگی را به صورت یکجا می خواهند و در کار توزیع کننده دخالت می کنند و همین، کار را دشوارتر می کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی