گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

به دنبال اجرای قانون جهش تولید مسكن: قیمت مسکن واقعی می‌شود

رضایی کوچی در نشست خبری رادیو گفت وگو اظهارکرد: با ساخت چهار میلیون واحد تا چهار سال آینده قطعاً قیمت مسکن متناسب با تورم افزایش پیدا خواهد کرد.

1400/07/20
|
12:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، نشست خبری با محوریت بررسی «قانون جهش و رونق تولید مسکن» و نحوه تعامل با دولت سیزدهم برای اجرای کامل آن با حضور دکتر محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد.

رضایی ساخت حداقل یک میلیون واحد مسکونی در کشور را ضروری دانست و گفت: این موضوع به ایجاد تعادل در عرضه و تقاضای مسکن کمک می کند.

وی با اشاره به کاهش ساخت مسکن به 350 هزار واحد در سال طی سالهای اخیر افزود: به دنبال آن، بسیاری از بنگاه ها و واحدهای تولیدی مرتبط با مسکن تعطیل و بسیاری از مهندسان و کارگران ساختمانی نیز بیکار شدند.

رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه کمبود مسکن منجر به افزایش قیمت مسکن شد گفت: قیمت مسکن به انداه ای بالا رفته که جمعیت قابل توجهی از کشور نمی توانند صاحب خانه شوند.

رضایی در رادیو گفت وگو خاطرنشان کرد: مجلس با حضور کارشناسان بخش خصوصی، مراکز دانشگاهی و مرکز پژوهش ها جلسات متعددی را در کمیسیون عمران برگزار و طرح جهش و رونق تولید مسکن را تهیه کرد که نهایتاً هم با موافقت 70 درصدی نمایندگان تصویب شد.

* تشکیل شورای عالی مسکن در طرح جهش تولید مسکن

این نماینده مجلس از پیش بینی و تشکیل شورای عالی مسکن در این طرح سخن گفت و افزود: جلسه اول این شورا با حضور شخص رئیس جمهور و وزرا در هفته قبل برگزار شد.

وی در پاسخ به سوالی درمورد تجربه مسکن مهر و دلیل ارائه طرح جدید در همین راستا گفت: با اینکه مسکن مهر نواقصی از جمله جانمایی نامناسب و کیفیت پایین برخی واحدها را داشت اما بخش عمده ای از نیاز مردم با همین مسکن مهر برطرف شد.

رضایی ادامه داد: ما در این طرح سعی کردیم نواقص طرح مسکن مهر را مرتفع و زیرساخت های مورد نیاز را نیز تأمین کنیم.

*2 میلیون واحد خالی در کشور داریم

وی با بیان اینکه ما نزدیک به دو میلیون واحد خالی در کشورمان داریم گفت: این دو میلیون جزو واحدهای خالی بزرگ و لوکس هستند از این رو ما بر عرضه این واحدهای خالی تأکید داریم و قطعاً این طرح به کاهش قیمت مسکن و خانه دار شدن مردم کمک خواهد کرد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به پرسشی درمورد نحوه تأمین منابع مالی برای ساخت مسکن در این طرح توسط صندوق ملی مسکن گفت: تمام منابع مرتبط با مسکن در صندوق ملی مسکن تجمیع می شود و مسئولیت این صندوق هم بر عهده شخص وزیر است.

*بانکها ملزم به پرداخت تسهیلات مسکن می شوند

وی افزود: از آنجایی که بانکها تمایلی به سرمایه گذاری در حوزه مسکن نداشتند ما جرایمی را در نظر گرفتیم تا بانکها ملزم به اجرای دستور بانک مرکزی شوند و تسهیلات مسکن را پرداخت کنند.

رضایی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر چرایی عدم پیش بینی دقیق قیمت و منابع مالی لازم برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی گفت: در گذشته قیمت مسکن به صورت سرسام آوری افزایش پیدا می کرد اما با ساخت چهار میلیون واحد تا چهار سال آینده قطعاً قیمت مسکن متناسب با تورم افزایش پیدا خواهدکرد و قیمت مسکن به صورت واقعی افزایش می یابد.

*نحوه پرداخت اقساط تسهیلات مسکن پلکانی است

وی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد اقساط وام ساخت اظهارکرد: نوع بازپرداخت تسهیلات در طرح اقدام ملی مسکن طوری بود که خیلی از مردم امکان دریافت این وام را نداشتند از این رو مجلس نحوه بازپرداخت تسهیلات در این طرح را به شکل پلکانی پیش بینی کرد.

رضایی در پاسخ به سوال دیگر درمورد ضمانت اجرایی وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی گفت: کشور ما توان ساخت یک میلیون واحد مسکونی را دارد ضمن اینکه از نظر ساخت مصالح نیز خودکفا هستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی