گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

زنگنه: دولت برای حمایت از بازار سرمایه، بازارهای موازی را گسترش ندهد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در رادیو گفت وگو با تأکید بر اینکه سیاست های کلان کشور مانند ارز 4200 تومانی باید هر چه سریع تر مشخص شود گفت: دولت برای حمایت از بازار سرمایه هم که شده نباید خودش به افزایش و گسترش بازارهای موازی اقدام کند.

1400/08/15
|
09:56
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد پیش نیازهای ثبات بخشی به بازار سرمایه گفت: قدم نخست برای ثبات بخشی به بازار سرمایه و اقتصاد کشور این است که این دو حوزه پیش بینی پذیر باشند.

وی افزود: فعالان بازار سرمایه باید بتوانند بازار را پیش بینی کنند البته ممکن است بازار سرمایه در برخی مواقع منفی و در مواقع دیگر هم مثبت باشد اما در نهایت باید بر اساس یک مکانیزم و فرآیند و تحلیلی حرکت کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید بر اینکه بازار سرمایه و کل اقتصاد باید سیاست ها و راهبردهای کلان داشته باشند گفت: متاسفانه برخی راهبردها و سیاست های کلان کشور در دولت سیزدهم به طور شفاف و آشکار پیش روی فعالان اقتصادی نیست.

زنگنه گفت: سرمایه مانند آب زلالی است که در یک جوی به حرکت درآمده و خودش هر جا که احساس کند راهش را بهتر باز می کند مسیرش را عوض خواهدکرد؛ سرمایه مردم هم دقیقاً جایی را انتخاب خواهد کرد که منافعش بیشتر تأمین شود و ثبات هم دارد.

این نماینده مجلس در رادیو گفت وگو تصریح کرد: وقتی ما بازارهای موازی را با سود بسیار بالا تقویت می کنیم نباید توقع داشته باشیم که بانکها و هلدینگها و سرمایه گذاران، سرمایه خود را وارد بورس کنند.

زنگنه بر این باور است که بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و مدیران بازار سرمایه باید اقتصاد کشور را یک فرآیند به هم پیوسته ببینند نه اینکه برای حل یک مشکل، نرخ سود بین بانکی را افزایش دهند و گمان کنند که این کار هیچ تأثیری بر بازار سرمایه نخواهد گذاشت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: تا زمانی که بازار اوراق بدهی و بازار بین بانکی مزایا و سودآوری برتر و ثابت تر و تضمین شده تری داشته باشد طبیعتاً نمی توان انتظار داشت که سرمایه ها به سمت بازار سرمایه حرکت کنند.

زنگنه با تأکید بر اینکه سیاست های کلان کشور مانند ارز 4200 تومانی باید هر چه سریع تر مشخص شود افزود: دولت برای حمایت از بازار سرمایه هم که شده نباید خودش به افزایش و گسترش بازارهای موازی اقدام کند.

****زیرساخت های فنی بازار سرمایه باید اصلاح شود

دکتر سعید اسلامی بیدگلی استاد دانشگاه و دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با اشاره به این مطلب که ثبات در بازار سرمایه به ثبات اقتصاد در سطح کلان نیز مربوط است گفت: یکی از دلایل اصلی انتقال سرمایه از بازار به سایر مکان های سرمایه گذاری و رمزارزها همین نوسانات بسیار زیاد در سطح اقتصاد کلان است.

وی افزود: وقتی نرخ تورم همچنان بالاست و متاسفانه هنوز کاهش پیدا نکرده و سرمایه گذاران هم به دنبال مکانی امن برای سرمایه گذاری هستند لذا حتماً باید نرخ بهره را هدف گذاری کرده و برای توسعه بازار نیز سیاست های مناسبی اتخاذ کنیم.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با تأکید بر اینکه دولتها باید از سیاست گذاری های دستوری خودداری کنند گفت: دولت ها از دست اندازی به منابع شرکت های بزرگ و تغییر دائم سیاست ها به ویژه در حوزه صنایع و حوزه های نفتی و بانکی باید دست کشیده و با برنامه های توسعه بازار حرکت و سیاست گذاری کنند.

این استاد دانشگاه بر لزوم توسعه زیرساخت ها و تغییر زیرساخت های بازار تأکید و اظهارکرد: تعداد مجوزها و سطح شفافیت در بازار سرمایه باید بیشتر شود و برخی زیرساخت های فنی نیز در این بازار باید بهبود پیدا کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی