گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رحیمی تأكید كرد: ضرورت ورود استارت‌آپ‌ها به کشاورزی قراردادی

یک پژوهشگر نظام‌های بهره‌برداری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اشاره به اهمیت و ضرورت ورود استارت‌آپ‌ها به حوزه کشاورزی قراردادی افزود: این اتفاق درمورد برخی محصولات از جمله زعفران افتاده است.

1400/08/22
|
08:07
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمد شوکتی دکترای اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران پیرامون امکان کشاورزی قراردادی در ایران با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

شوکتی درمورد مفهوم «کشاورزی قراردادی» گفت: کشاورزی قراردادی یک نوع نظام بهره‌برداری کشاورزی است که در یک طرف آن خود کشاورز و طرف دیگر هم دولت قرار می‌گیرد که باتوجه‌به نیاز بازار، قرارداد تولید را با کشاورز منعقد می‌کند تا تولید بر اساس برنامه پیش رود.

وی به تجربه‌های جهانی موفق در این زمینه نیز اشاره و بیان کرد: بحث کشاورزی قراردادی اولین‌بار در آمریکا مطرح و شروع شد و در دهه توسعه موردتوجه کشورهای دیگر نیز قرار گرفت.

دکترای اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران وجود یک برنامه جامع و دقیق برای تولید در کشور را ضروری دانست و گفت: کشاورزی قراردادی یکی از ابزارها برای تحقق برنامه‌های تولید در حوزه کشاورزی است و شرکت‌های دانش‌بنیان نیز می‌توانند به‌عنوان یکی از اهرم‌های اجرای کشاورزی قراردادی در کشور عمل کنند.

در ادامه، دکتر عنایت‌الله بیابانی قائم‌مقام خانه کشاورز ایران گفت: سازمان تعاون روستایی سازمانی بود که اهداف تشکیلات فعلی را داشت اما به دلیل دخالت‌های دولت به هم ریخت.

وی احیای این سازمان بر اساس مبانی و ساختار سازمانی سابق خود را ضروری دانست و افزود: سازمانی که تولیدکنندگان از پایین‌ترین سطح در آن تعاونی تشکیل می‌دادند و مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گرفتند به دلیل دخالت گاه‌وبیگاه دولت متأسفانه کارکرد خود را از دست داد.

قائم‌مقام خانه کشاورز ایران با اشاره به اینکه اعضای هیئت‌مدیره تعاونی در هر منطقه موظف‌اند کالای خوب عرضه کنند و متعهد باشند گفت: سازمان تعاون روستایی در گذشته سیاست دلالی و انحصاری را شکست.

بیابانی معتقد است که کشاورزی قراردادی در کشور با تقویت سازمان‌ها، دخالت مردم و عدم دخالت دولت، ایجاد شبکه تعاونی سالم و نظارت‌های مردمی امکان‌پذیر است.

همچنین دکتر علیرضا رحیمی پژوهشگر نظام‌های بهره‌برداری با بیان اینکه بحث کشاورزی قراردادی تا حدودی به فضای عام اقتصاد کشور برمی‌گردد گفت: اگر فضای عام اقتصاد کشور قابل‌برنامه‌ریزی باشد و حمایت‌ها عملی شوند بخش خصوصی ورود بهتر و جدی‌تری خواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت ورود استارت‌آپ‌ها به حوزه کشاورزی قراردادی افزود: این اتفاق درمورد برخی محصولات از جمله زعفران افتاده اما نیاز است که قوانین و آئین‌نامه‌های حمایتی بیشتر و بهتری در این حوزه تدوین شود.

پژوهشگر نظام‌های بهره‌برداری اظهار کرد: در کشاورزی قراردادی، فرایند تولید توسط کارفرما (شرکت‌ها) قابل‌کنترل و تضمین است و همین باعث تولید محصول سالم و ایمن و کشاورزی پایدار خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی