گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مزد کارگر زیر قیمت تمام شده کالاست

امام قلی تبار در رادیو گفت‌وگو اظهارکرد: نیروی کار بر اساس محاسباتی که محافظه کارانه هم هست، زیربهای تمام شده مزد می گیرد.

1400/09/03
|
14:18
|

حمیدرضا امام قلی تبار، بازرس مجمع عالی کارگران کشور با برنامه «گفتگوی اقتصادی» رادیو گفت وگو، درمورد تعیین کف و سقف حقوق کارگران در سال آینده مصاحبه تلفنی کرد.

امام قلی تبار به عنوان یک فعال کارگری این سوال را مطرح کرد که آیا کارفرما حاضر است قیمت کالا و ارائه خدمات خود را زیر قیمت تمام شده به جامعه عرضه می کند؟!

وی افزود: در بدبینانه ترین حالت ممکن، قیمت کالا و خدماتی که کارفرمایان به اجتماع عرضه می کنند بالاتر از بهای تمام شده آنهاست اما متاسفانه نیروی کار بر اساس محاسباتی که محافظه کارانه هم هست، زیربهای تمام شده مزد می گیرد.

بازرس مجمع عالی کارگران کشور نیروی کار را به عنوان یکی از شاخصه های مهم فعالیت اقتصادی و جزو لاینفک هر رویداد مالی دانست و گفت: میزان حقوق نیروی کار در ایران بر اساس آمارهای بین المللی، جزو ده کشور آخر جدول است و با ارفاق می توان گفت بعد از ونزوئلا رتبه دوم را از آخر داریم و این درحالیست که حقوق نیروی کار در کشورهای همسایه خیلی بالاتر است.

امام قلی تبار خاطرنشان کرد: اگرچه کارگران در گذشته هم بدون محاسبه سبد معیشت، یک عقب ماندگی های مزدی داشتند اما از زمانی که سبد معیشت مبنای تعیین حقوق قرار گرفت عددها هم محافظه کارانه تعیین شد.

بازرس مجمع عالی کارگران کشور گفت: از طرفی کارفرما افزایش قیمتها را روی کالاهای خود حساب می کند و نهادهای نظارتی هم در این حوزه کمرنگ عمل کردند و از طرف دیگر دولت هم در حمایت از تولید و اقشار آسیب پذیر جامعه موفق نبوده است.

امام قلی تبار با اشاره به اینکه حداقل بیش از 50 درصد جمعیت کشور مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی هستند اظهارکرد: به همین دلیل است که با کوچکترین اتفاق در بازار پس لرزه های آن بیش از پنجاه درصد جامعه را در برمی گیرد.

بازرس مجمع عالی کارگران کشور در رادیو گفت وگو با تأکید بر اینکه دولت بر اساس وظایف ذاتی خود باید برای اشتغالزایی و سرمایه گذاری و تولید تمهیداتی را در نظر بگیرد گفت: دولت که قادر به انجام وظایف ذاتی خود نیست برای تعیین دستمزد در شورای عالی کار یک پوئن به کارفرما می دهد چون به مالیات کارفرما احتیاج دارد و لذا خواسته یا ناخواسته در زمین کارفرما علیه کارگر اقدام می کند.

***هزینه های اجتماعی در تعیین دستمزد کارگران لحاظ شود

اصغر آهنی ها، نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با اذعان به این مطلب که وضعیت بخش کارگری به لحاظ زندگی مناسب نیست تأکیدکرد: برای تعیین هزینه های دستمزدی باید هزینه های اجتماعی را نیز لحاظ کرد.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار از یکسان بودن مزد کارگران در همه صنایع انتقاد کرد و گفت: حدأقل دستمزد برای کسی است که در ابتدای کار است که عموماً این افراد مزایای جانبی کمتری دارند و درصد زیادی از آن ها نیز مجرد هستند.

آهنی ها با بیان اینکه تعیین سبد معیشت برای خانوار 3.3 دهم نفری است اظهارکرد: وقتی اکثر کالاها در حالت مازاد تولید، قرار گرفتند اگر قیمت ها از سطح منطقی بگذرند قابلیت صادرات هم نخواهند داشت.

وی یادآورشد: ما خیلی تلاش کردیم که بخش مهمی از اقلام اساسی گران قیمت برای کارگران را از روش تخصیص ارز 4200 تومانی تأمین کنیم اما متاسفانه موفق نشدیم چراکه اختیارات انجام این کار در حد کمیته شورای عالی کار نیست.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با تأکید بر اینکه دولت باید جلوی تورم را بگیرد گفت: درست است که کارگر هزینه های متعددی دارد که باید تأمین شود اما رفع بخشی از این نیازها و هزینه ها هم بر عهده دولت است نه کارفرما.

آهنی ها ادامه داد: کارفرما تا یک سطحی می تواند نیاز کارگران را تأمین کند چراکه با این تورم افسارگسیخته و افزایش قیمتها انجام برخی اقدامات حمایتی امکانپذیر نیست.

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار تصریح کرد: اگر قیمتها کنترل نشوند قطعاً شرایط زندگی سخت تر خواهد شد و لذا همانطورکه کارفرما وظایفی بر عهده دارد مجلس و دولت نیز یک سری وظایف دارند که باید آنها را انجام دهند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی