گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نائب رئیس كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: پیش بینی رشد سرمایه گذاری 4.5 درصدی در بودجه 1401

خدابخشی در رادیو گفت وگو اظهارکرد: عزم و اراده دولت بر این است که بودجه 1401 منجر به رشد سرمایه گذاری 4.5 درصدی و رشد اقتصادی 8 درصدی و ارتقای بهره وری شود.

1400/09/13
|
11:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر امیرحسین رهبر، استادیار دانشگاه بوعلی سینا همدان درمورد بودجه 1401 و رشد و تورم اقتصادی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

رهبر درمورد استان محور کردن تصمیمات بودجه ای و سرمایه گذاری گفت: این کار نیازمند بلوغ کامل در استانهاست ضمن اینکه از آنجایی که سیستم بانکی کشورمان هم مجهز به فناوری نیست امکانات لازم برای فرستادن بازرس و کنترل مصرف اعتبارات نیز وجود ندارد.

وی افزود: تا زمانی که کانال تزریق سرمایه و ساختار بانکداری کشورمان را اصلاح نکنیم طرح ها هم به نتیجه ای نخواهد رسید.

استادیار دانشگاه بوعلی سینا همدان تصریح کرد: اگر پول هایی که صرف اشتغالزایی و پروژه های کارآفرینی می شد را درست خرج می کردیم الان این حجم از مشکل بیکاری را نداشتیم.

رهبر درمورد شعار رشد 8 درصد اقتصادی در دولتهای مختلف گفت: رشد 8 درصدی اقتصادی سالهاست که محقق نشده و در حد شعار باقی مانده درصورتیکه اگر دولتها خودشان را در هر حوزه اقتصادی متعهد بدانند و همان حوزه را به رشد برسانند رشد اقتصادی 8 درصدی هم محقق خواهد شد.

در ادامه، دکتر محمدعلی خدابخشی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: ما بودجه 1401 را در شرایطی تدوین و تصویب می کنیم که رشد اقتصادی کشورمان در دهه های مختلف یک رشد کاهنده ای بوده و هست ضمن اینکه تولید ناخالص داخلی هم وضعیت خوبی ندارد.

وی افزود: با توجه به هدفگذاری که در برنامه ششم توسعه انجام شده رشد سرمایه گذاری باید به 21 درصد می رسید اما به دلایل مذکور و نوسانات اقتصادی متاسفانه این میزان از رشد سرمایه گذاری نیز محقق نشده است.

خدابخشی با بیان اینکه بحث کسری بودجه ارتباط مستقیمی با تورم و بی ثباتی اقتصاد دارد اظهارکرد: ما در چنین شرایطی می خواهیم برای سال آینده بودجه تصویب کنیم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: عزم و اراده دولت بر این است که بودجه 1401 منجر به رشد سرمایه گذاری 4.5 درصدی و رشد اقتصادی 8 درصدی و ارتقای بهره وری شود و البته این به منابع مختلف بخش خصوصی، دولت، بازار بورس و بانکها نیاز دارد.

خدابخشی با اشاره به درآمدهای دولت در بودجه 1401 گفت: پیش بینی شده که روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر شود و میزان مالیاتی هم که برای سال آینده برآورد شده 465 هزار میلیارد تومان، فروش سهام 50 هزار میلیارد تومان، فروش دارایی های دولت 20 هزار میلیارد تومان و سود سهام شرکتهای دولتی هم حدود 5 هزار میلیارد تومان است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی