گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رباطی: حمایت فعالان بازار سرمایه از تورم، سوء تفاهم است

رباطی در خصوص راهکارها و تدابیری برای کمک در بازار سرمایه گفت: سوتفاهمی در بازار سرمایه هست که میگویند فعالین بازار سرمایه دنبال تورم هستند تا بورس رشد کند.

1400/09/15
|
09:16
|

دکتر مهدی رباطی، تحلیلگر بازار سرمایه و اقتصاددان در برنامه «گفتگوی اقتصادی» در خصوص حبابی بودن شاخص 2 میلیون واحدی خاطر نشان کرد: حباب تا وقتی که نترکد کسی نمی‌داند که این بازار حباب دارد یا خیر، بنابراین اینکه شاخص 2 میلیون حباب داشته یا خیر، یک نظر شخصی نسبت به هر فرد است، فلذا همین موضوع است که مارکت را به وجود می‌آورد. اصلا فلسفه‌ی بازار همین است، اما در خصوص اینکه دولت در بازار چه وظیفه‌ای دارد، باید بگویم که متاسفانه علی رغم تمامی موضوعاتی که بیان می‌شود اما بازار سرمایه همواره به عنوان یک موضوع کاملا حاشیه‌ای به آن نگاه شده و شاید مسئله بورس از بسیاری از مسائل برای دولت بی اهمیت تر است . شاید دلیل این موضوع این باشد که سواد مالی در کشور ما پایین است .

وی گفت: ارزش بازار سهام ما 220 میلیارد دلار است در حالی که یک هلدینگ ما حدود 10 میلیارد دلار ارزش دارد، برای همین سیاست گذار به این بازار توجه کافی نداشته و ندارد. مثلا ما در سال 92-93 یک دفعه شاهد این بودیم که نرخ خوراک پالایشگاهی‌ها تغییر کرد و بازار سرمایه متاثر از آن شد. ذاتا در بازار سرمایه دستکاری مطرح نیست چرا که واقعیت اهمیتی برای سیاست گذار ندارد، به دو دلیل یک اینکه سواد آن واقعا وجود ندارد اما امروز به دلیل بالا رفتن ضریب نفوذ بازار سرمایه، کمی مهم تر شده اما هنوز خیلی جا برای پیشرفت دارد.

رباطی در خصوص راهکارها و تدابیری برای کمک در بازار سرمایه گفت: سوتفاهمی در بازار سرمایه هست که میگویند فعالین بازار سرمایه دنبال تورم هستند تا بورس رشد بکند، اما بحثی که هست این است که فعالین بازار نمی‌گویند قیمت‌ها را افزایش دهید تا بورس رشد کند، بحث این است که قیمت‌ها فقط واقعی شود تا جیب دلال‌ها این وسط پر نشود. بنابراین دولت موظف است که این مابه التفاوت قیمت به جیب تولید کننده و سهامدار برود نه جیب دلال، پس بحثی که وجود دارد این است . مثل ارز 4200 تومانی که تمام شرکت‌ها زیان ده شدند، در حالی که تمام محصولاتی که ارز 4200 به آن‌ها اختصاص داده شد قیمت‌های آن‌ها چند برابر هم شده است. بنایراین فعالین بازار دنبال شفاف سازی قیمت‌ها هستند.

وی تصریح کرد: در مورد راهکارها، همه میدانند که راهکارها چیست، این راهکار‌ها وقتی عملیاتی می‌شود که بازار سرمایه برای سیاست گذار اهمیت پیدا کند. دلیل اجرایی نشدن این راهکار‌ها اقتصاد سیاسی کشور است و ضریب نفوذ پایین بورس باعث شده بورس در تصمیم گیری‌ها خیلی مورد توجه نباشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی