گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس: برای مبارزه با قاچاق کالا سه قوه باید هماهنگ عمل کنند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس 12 میلیارد قاچاق کالا را یک فاجعه دانست و گفت: دربخش درونی قاچاق کالا سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه باید هماهنگ عمل کنند.

1396/05/10
|
09:09
|

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه و با حضور دکتر رضا مجید زاده کارشناس اقتصادی و معصومه آقاپور عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روی انتن رفت.

دکتر رضا مجید زاده یکی از مشکلات قاچاق کالا در سطح عرضه را توزیع کالا توسط بخش غیر رسمی عنوان کرد و بیان داشت: بخش ثبت نشده اقتصادی، که می تواند شامل دست فروش یا وانت و یا انبار دار باشد، قاچاق کالا را انجام می دهند.

وی با اشاره به ترکیه گفت: ترکیه زمانی که می خواست وارد اتحادیه اروپا شود، ناچار به اصلاحاتی در بخش گمرک شد. نخستین کاری که انجام داد، تشکیل پلیس گمرکی مجزا بود که اختیارات نامحدودی دارد و فراتر از سیستم خود ترکیه است. پلیس گمرکی می تواند کالاهایی را که متعلق به هر سازمانی است، بازرسی کند و باقی واحدهای پلیس ترکیه باید با این واحد هماهنگ باشند. بعد از پلیس، نوبت سیستم های پیشرفته ردیابی کالاها می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: باید در ایران نیز سیستم ردیابی پیشرفته را اجرا کنیم. این سیستم امکان می دهد کالاهای قاچاق و غیر قاچاق را از یکدیگر تمییز دهیم. یکی از مشکلات در ایران این است که گمرک را کوچک کردیم و به جای آن یک سیستم اداری به نام ستاد مبارزه با قاچاق کالا را تعریف کردیم که باید با 22 دستگاه هماهنگ باشد.

در ادامه معصومه آقاپور 12 میلیارد قاچاق کالا را یک فاجعه دانست و گفت: در فرآیند قاچاق کالا باید دو بخش جنس بیرونی و درونی را در نظر بگیریم؛ در جنس درونی وارد ساختارها می شویم که دستگاه قوه قضائیه، مقننه و بخش های دیگر سهیم هستند و باید همه هماهنگ عمل کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر چندین ارگان در بخش گمرک نقش دارند که هر کدام قوانین مجزایی دارند و ساز و کار ورودی کالا را سخت می گیرند که بعد زمان و هزینه را در نظر نمی گیریم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در حوزه اجرا نیز گفت: در این بخش آئین نامه هایی وجود دارد که امروز اصلا کاربرد ندارد و به همین دلیل باید یکسری کنترل ها در بخش گمرک حذف شود اما همچنان مراحل اداری دست و پاگیری داریم.

وی به حوزه قضایی نیز ورود کرد و اظهار داشت: وقتی یک قاچاقچی بازداشت می شود به حدی رسیدگی به این پرونده طولانی می شود که اهمیت آن از دست می رود.

وی درباره مجلس بیان داشت: باید دست از تورم قانون گذاری برداریم و قانون ها را با صراحت، شفافیت و سادگی و با لحاظ فرآیند اجرا بنویسیم. وقتی قانون نوشته می شود برای آئین نامه در اختیار دولت قرار می گیرد و به این دلیل دچار سلیقه می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی