گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون فرهنگی اداره ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز اذعان كرد: متاسفانه نتوانستیم در سطح عرضه، قاچاق کالا را کنترل کنیم

معاون فرهنگی اداره ستاد مبارزه با قاچاق با اشاره به سطح عرضه گفت: یکی از مشکلات این است که کالای قاچاق از کالای غیرقاچاق قابل تشخیص نیست و این عدم تمیز مشکل بزرگی برای اصناف است.

1396/05/10
|
09:26
|


برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه و با حضور دکتر حامد ماه زاده معاون فرهنگی اداره ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مهندس ابراهیم درستی نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران به روی آنتن رفت.

مهندس ابراهیم درستی با اشاره به فاصله بیش از هزار کیلومتری مرز تا پایتخت گفت: در مسیر مرز تا تهران بیش از 32 عبوری داریم که می توانند کالا را بازرسی کنند. بعد از این مراحل، کالا وارد انبار می شود و بعد از آن وارد فروشگاه می شود.

وی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب و تاکید ایشان در خصوص جلوگیری از قاچاق از منابع، اظهار داشت: باید ریشه قاچاق را خشکاند زیرا نمی شود از واحد عرضه کننده پرسید این کالا از کجا آمد؟ نباید همه چوب ها را بر سر واحد صنفی و مغازه دار زد.

نایب رئیس اول اتاق اصناف تهران با تاکید بر اینکه باید قاچاق را رصد کرد، اظهار داشت: برای رصد قاچاق نیازی نیست تعداد زیادی نیرو و امکانات را برای سطح عرضه در نظر گرفت بلکه باید مبادی ورودی را کنترل کرد و حلقه ها را در این بخش تنگ تر کرد.

وی خاطرنشان کرد: در دهه 60 با تنگ کردن مبادی ورودی، از ورود قاچاق جلوگیری کردیم. نباید فراموش کنیم مغازه دار قاچاقچی نیست؛ باید بدانیم اگر قاچاقچی را بگیریم دیگر کالای قاچاق به تهران نمی رسد.

درستی همچنین با اشاره به واحدهای صنفی گفت: از یک سو خطاب به واحدهای صنفی و مغازه ها می گوییم، باید کالاهایی که می خرند دارای اصالت و شناسنامه باشد و از سوی دیگر تاکید می کنیم سخت گیری را در مرز انجام دهند تا اساسا جلوی ورود کالای قاچاق را بگیرند.

در ادامه دکتر حامد ماه زاده پدیده قاچاق را یک پدیده چند وجهی دانست و بیان داشت: بدون تردید باید حلقه را در مرزها تنگ کرد تا بتوانیم جلوی قاچاق را بگیریم. پس از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سال 92 موفقیت هایی به دست آمده که حاصل عزم جدی در مبارزه با قاچاق کالا است.

وی ادامه داد: تا سال 92 حدود 25 میلیارد دلار میزان کالاهای قاچاق به کشور بود اما الان به حدود 12 میلیارد دلار رسیده ایم. بنابراین در حوزه ورود کالای قاچاق به کشور از مبادی رسمی و غیر رسمی توانستیم اقدامات مفیدی انجام دهیم.

معاون فرهنگی اداره ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک حوزه چند جانبه است بر مبارزه در تمام حوزه ها تاکید کرد و گفت: حقیقت این است که نمی توان فقط بر یک بخش تمرکز کرد یعنی باید در بخش ورود کالا و عرضه با هم عمل کنیم تا قاچاق کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به سطح عرضه ابراز داشت: متاسفانه هنوز در این بخش مشکل داریم و نتوانستیم در سطح عرضه، قاچاق کالا را کنترل کنیم. البته یکی از مشکلات این است که اساسا کالای قاچاق از کالای غیرقاچاق قابل تشخیص نیست و این عدم تمیز کالا مشکل بزرگی برای اصناف است زیرا حتی بازرس اصناف نیز نمی تواند تشخیص دهد که این کالا قاچاق است یا خیر.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی