صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس دام سنگین در وزارت کشاورزی خاطرنشان شد: قانون حفظ و حراست از نژادهای بومی را تکلیف کرده و جزو سرتیتر فعالیت دولت است و باید حفظ شود.

برنامه "گفت و گوی علمی" رادیو گفت و گو با موضوع اصلاح نژاد دام- سبک و سنگین و با حضور مهندس منصوریان کارشناس دام سنگین در وزارت کشاورزی به روی آنتن رفت.

مهندس منصوریان در آغاز به تعریفی از اصلاح نژاد پرداخت و گفت: اصلاح نژاد عبارتست از استفاده ماهرانه از تفاوت های بیولوژیکی که موجودات با هم دارند به منظور حداکثر کردن سوددهی در کوتاه مدت و دراز مدت.

وی متذکر شد: در این تعریف چند نکته مستتر است از جمله اینکه باید بتوانیم از نژادهای تجاری روز استفاده کنیم، بنابراین اگر خودمان نژادهایی را در گذشته داریم باید در بانک ژن نگه داریم و در زمان مناسب از آنها استفاده کنیم. نکته بعدی تغییر در ذائقه مصرف کننده است.

کارشناس دام سنگین در وزارت کشاورزی ادامه داد: نکته مهمتر دیگر تغییرات محیط تولید است، سامانه های پرورشی دارد تغییر می کند، محیط زیست دارد تغییر می کند، اقلیم ها به سبب گرمایش زمین در حال تغییر است و ممکن است بعضی از نژادها آمادگی استقامت در آینده را برای تغییرات اقلیمی نداشته باشند. نهایتا ما باید از خصوصیات حیوانات استفاده کنیم ولی به یاد داشته باشیم که ما باید حداقل صدمه را به محیط زیست بزنیم.

وی انتخاب را در اصلاح نژاد مهم برشمرد و توضیح داد: انتخاب به دو شکل صورت می گیرد، انتخاب طبیعی و انتخاب مصنوعی، در انتخاب مصنوعی سعی می کنیم از تفاوت ها استفاده کنیم و به محیط زیست لطمه نزنیم و ذائقه را در نظر بگیریم و بیاییم با بهره گیری از انتخاب طبیعی که تاریخ در اختیار ما قرار داده و بسترش وجود دارد دام مناسب را برای آینده پیش بینی نشده اصلاح کنیم.

منصوریان به بانک ژن در کشور اشاره کرد و گفت: در این بانک ژن، ژن تمام نژاد گونه هایی که در کشور وجود داشته و بعضا در اقلیم خودشان مقاومت داشتند نگه می داریم. این ژن می تواند در قالب بافت، مو، اسپرم و هر چیزی که دی.ان.ای یا ماده ژنتیکی آن حیوان را داشته باشد که نگه می داریم و برای برنامه های آینده استفاده می کنیم.

وی خاطرنشان شد: قانون حفظ و حراست نژادهای بومی را تکلیف کرده و جزو سرتیتر فعالیت دولت است و باید حفظ شود. حفظ و حراست یعنی نگه داشتن فراوانی های ژن و نگه داشتن استخرهای ژنی.

کارشناس دام سنگین در وزارت کشاورزی به تنوع دام سنگین اشاره کرد و گفت: دام سنگین تقسیم می شود به تمام گونه های گاو از جمله گاو بومی، گاو اصیل و گاوهای آمیخته که تلفیقی از اصیل و نژادهای بومی خودمان است. اسب نیز دام سنگین محسوب می شود و اصلاح نژاد برای کاربری های مختلف از جمله پرش، زیبایی و کورس بر رویش معنا دارد. گاو میش نیز دام سنگین است. شتر نیز دام سنگین است که عملا هم یک کوهانه و هم دو کوهانه است و در کاربری های کورس، جشنواره زیبایی و بعضا تولید شیر و عمدتا گوشت در برخی از استان های کشور استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه ضریب خوداکتفایی ما نزدیک 90 درصد است به دلیل وارد کردن گوشت اشاره کرد و بیان داشت: ضریب خوداکتفایی ما نزدیک 90 درصد است که سهم دام سنگین و سبک نزدیک هم هستند و گاهی اوقات برای اینکه بتوانیم بازار منطقه را حفظ کنیم، عملا سیاست هایی را برای صادرات داریم و سعی می کنیم سهمی از تولیدمان را صادر کنیم و در ازایش واردات می کنیم.

مرتبط با این خبر

  • کیفیت و نتایج کنکور تحصیلات تکمیلی به هیچ وجه با کنکور کارشناسی قابل قیاس نیست

  • نباید کنکور تنها ملاک برای ورود دوره تحصیلات تکمیلی باشد

  • سازمان ملی سنجش بر کیفیت دانشگاه ها و دستگاه های تخصصی می افزاید

  • اقدامات آموزش و پرورش برای حذف کنکور بی اثر است

  • تا زمانی که آموزش و پرورش نتواند آزمون ها را برگزار کند، نمی توان کنکور را حذف کرد

  • با حذف کنکور مشکلی حل نمی شود مگر اینکه جایگزین مناسبی باشد

  • مجلس به دنبال برداشتن سایه شوم کنکور از نظام تعلیم و تربیت است

  • تمرکز زدایی از کنکور یک امر ضروری است

  • مصوبه مجلس به معنای حذف کامل کنکور نیست

  • زمینه های اجتماعی باعث برجسته شدن کنکور شده است