صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

برنامه "گفتگوی علمی" رادیو گفت و گو با بررسی بیانیه گام دوم انقلاب که نقشه ی راهی است در رسیدن به قله های افتخار در قالب مجله الکترونیکی منتشر شد.

باتوجه به اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب، رادیو گفت و گو در سلسله برنامه ی " گفتگوی علمی " که متن آن به صورت مجله ی الکترونیکی منتشر شده به بررسی راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم در حوزه علم و پژوهش پرداخت. این مجله محصول تنظیم مکتوب 15 برنامه رادیویی گفتگوی علمی است که در نیمه دوم سال 1398 از شبکه رادیویی گفت وگو پخش شده است.

امید و اعتماد زیربنای گام دوم انقلاب
در بخش اول این مجله با عنوان آینده از آن ماست با حضور دکتر سجاد کلانتر مهرجردی، دکتر محمدعلی نعمتی و دکتر جعفرپور، در 3 فصل موضوعات امید و اعتماد، زیربنای گام دوم انقلاب، جایگاه علم در پایه ریزی گام دوم انقلاب و تمدن سازی چشم اندازی برای گام دوم انقلاب مورد بررسی قر ار گرفت.

دکتر کلانتر استاد دانشگاه در بیان اهمیت فتح قله های علمی گفت: امروز نخبگان علمی کشور نباید با آشفته سازی ذهن خود درباره این اطلاعات سطحی، از کار اصلی خود که حل مسائل کشور و ارائه دادن راه کارهای علمی است عقب بمانند.

دکتر نعمتی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به آینده توسعه علم در کشور تاکید کرد: در یکی دو دهه آینده و تا سال 2050 میلادی، فناوری‌های نوین، هوش مصنوعی و سایر پیشران ها در بسیاری از حوزه‌ها جایگزین انسان می شود؛ بنابراین باید دانشگاه ها بسیار بیشتر و پرتوان تر از قبل در بحث فناوری های نوین حرکت کنند.

دانشگاه، پیشران حرکت در گام دوم

در بخش دوم مجله با عنوان راهی که آمدیم در دوفصل به موضوعات قدم های گام دوم انقلاب و دانشگاه، پیشران حرکت در گام دوم به گفتگو با دکتر مسعود شفیعی و دکتر محمدمهدی هادوی می پردازد.

دکتر شفیعی استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اهمیت استفاده از جوانان تاکید کرد و افزود: این بیانیه یک مخاطب خاص و یک مخاطب عام دارد مخاطب خاص بیانیه گام دوم جوان‌ها هستند و بیانیه زمانی در مسیر درست حرکت می کند که جوانان را ببینیم . یعنی از عقل پیران و از انرژی جوانان در راه پیمودن قله استفاده کنیم.

دکتر هادوی استاد دانشگاه تربیت مدرس هم تصریح کرد: مسئولان اجرایی کشور که بیشترشان از هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند رابطه خود را با جامعه علمی قطع کردند و از آنها برای حل مشکلات کشور کمک نمی‌گیرند این مسئله با نگاه‌های سیاسی و اهداف حزبی روسای دانشگاه‌ها و مسئولان کشوری وضع وخیم تری پیدا کرده است که باید با قید فوریت برطرف شود.

جوانان موتور محرک دانش بومی در چله دوم

جوانان گام دومی عنوان بخش سوم این مجله است که با موضوعات جوانان موتور محرک دانش بومی در چله دوم و جوانان امید های علمی چله دوم انقلاب در گفتگو با اساتیدی چون دکتر مجتبی رضاخواه و دکتر لطفعلی عیوضی می نشیند.

دکتر رضا خواه عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: به جای اینکه صرفاً در مجله های بین المللی وارد شویم و در مجله های ISI نشان دهیم که پژوهش ما رشدکرده، باید استراتژی را تغییر و مشکلات کشور را ببینیم به عبارت بهتر باید از حوزه تئوری صرف خارج و وارد حوزه مشکلات روزمره شویم.

دکتر عیوضی عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: کشور ما یک کشور پهناور و با موقعیت ژئوپلتیک خاص است که الزامات خاص خود را دارد، بنابراین باید یک منطق قوی مبتنی بر آمایش سرزمینی بر کارآفرین کردن دانشگاه در راستای عملیاتی کردن بیانیه گام دوم حاکم باشد و توزیع دانشگاه‌ها در کشور بر اساس ویژگیها و قابلیت های جغرافیایی باشد تا این حرکت با کیفیت انجام بگیرد.

نخبگان فرماندهان علمی گام دوم انقلاب

بخش چهارم این مجله به دانشگاه گام دومی می پردازد و با بررسی موضوعاتی چون اقتصاد دانش بنیان راهی برای پیشرفت در گام دوم ،مدیران و مسئولان تسهیل گران راه امید، نخبگان فرماندهان علمی گام دوم انقلاب ،رویکرد تحول گرایانه علمی گام دوم انقلاب ،دانشگاه بسترساز رشد علمی در چله دوم و نقش بسیج و بسیجیان در گام دوم انقلاب به گفتگو با دکتر رضا نقی زاده، دکتر محمدعلی محققی، دکتر قدرت الله نصیری، دکتر یحیی پالیزدار ، دکتر امیرعلی سیف الدین و دکتر محمدرضا ابن الدین می نشیند.

دکتر نقی زاده رئیس مرکز نوآوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: دانش موثر در اقتصاد دانش بنیان در چهار دسته دانش وجود دارد دانش مربوط به حقایق، دانش مربوط به علوم طبیعی، دانش مربوط به موارد مهارتی و فنی و شناسایی افراد که توانایی علمی و عملی دارند. ما این چهار دسته را باید از زمان مدارس و دانشگاه‌ها برای دانش‌آموزان و دانشجویان گسترش دهیم. پاشنه آشیل ما در کشور بحث نوآوری است یعنی باید تلاش کنیم بحث خلاقیت و نوآوری را گسترش دهیم.

دکتر محققی معاون علمی فرهنگستان علوم پزشکی ایران تصریح کرد :یکی از ابعاد و ارکان هر تمدنی نظام علم و فناوری آن تمدن است که یک بعد تعیین کننده و سرنوشت ساز و تاثیرگذار بر بقیه ابعاد تمدن است، سایر ابعاد مانند نظام اقتصادی و نظام سلامت است. همه تمدن ها یک نظام سلامت و یک نظام اقتصادی دارند بحث ارتباطات و روابط بین المللی این ها ارکان تمدن را تشکیل می‌دهند که بین آنها رکن علم و فناوری یک رکن تعیین‌کننده است.

دکتر نصیری از فعالان صنعت نفت کشور هم افزود: به نخبگان تسهیلات کافی بدهید اگر نخبه ای مدال نقره یا برنز دارد یک امتیاز بدهید، اگر استعداد برتر است، یک امتیاز دیگر بدهید اگر پژوهش انجام بدهد کسر خدمت می خواهد و باید طول حضورش کمتر شود. اولین چیزی که انتظار میرود این بود که دغدغه‌های روزمره نخبگان را حل شود.

دکتر پالیزدار عضو هیئت علمی پژوهشگاه مواد و انرژی در پاسخ به این سوال که ارزشیابی عملکرد مدیران و معیارها و شاخص‌هایی که باید بر آن استوار باشند تا تضمین کننده عملکرد و پاسخگویی آنها شود چیست بیان کرد: این مهم را مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم اشاره کردند و آن این است که مسئولان باید در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری هایشان به شعارها و اهداف انقلاب اسلامی توجه کرده و برای آن برنامه‌ریزی کنند و در کنار آن از رسانه‌ها و جوانان می خواهند که با رصد و پایش فعالیت‌ها مردم را مطالبه‌گر کنند.

دکتر سیف الدین رئیس پژوهشکده فناوریهای نرم دانشگاه تهران بیان کرد: ایران امروز به عنوان یکی از کشورها که توانسته در حوزه تولید علم به مراتب بالایی برسد تلقی می شود، الان در حدود 1.2 درصد از علم جهان را ما تولید میکنیم در حالی که سهم جمعیت کشور ما یک درصد است یعنی نسبت به سهم جمعیت مان نزدیک به دو برابر تولید علم داریم. همچنین در کشورهای منطقه رتبه اول و در جهان رتبه شانزدهم را داریم و این پیشرفت علمی به هر حال شگفت انگیز بوده است.

دکتر ابراهیم ابن الدین جانشین سازمان بسیج اساتید تصریح کرد: هدف از تشکیل سازمان بسیج اساتید که از سال 1379 شکل گرفت شبکه‌سازی انسجام بخشی و کمک علمی اساتید به حل مشکلات کشور و انقلاب اسلامی است یعنی ما در واقع اساتید مومن ، مسلمان و یا دغدغه مند به کشور جمهوری اسلامی یا انقلاب اسلامی را شناسایی، جذب و برای نقش آفرینی آنان در دو حوزه برنامه‌ریزی می‌کنیم.

راه کارهای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

در بخش آخر مجله به بررسی راه کارها و این که چه باید کرد به موضوعاتی چون، راهکارهای تحقق بیانیه گام دوم ، رویکرد جهادی، روشی برای حل مسئله در چله دوم انقلاب ، نردبان پیشرفت در گام دوم انقلاب و آئین نامه گام های انقلاب در چله دوم در گفتگو با آقایان دکتر حامد سروری، دکتر قاسم فولادی، دکتر محمد علی فتح اللهی و دکتر سید یوسف مرادی می پردازد.

دکتر حامد سروری عضو پژوهشکده چشم انداز و آینده پژوهی در بیان راهکارها گفت: نکته مهم روح حاکم بر این بیانیه است تاکید نقش آفرینی موثر جوانان با تکیه بر توانمندی های ایشان در واقع شرط اساسی برای تحقق آینده مطلوب است. در این بیانیه به جمعیت 36 میلیونی جوانان که ظرفیت قابل توجهی است اشاره می‌شود بعد از تبیین روح حاکم بر این بیانیه حال زمان آن است که زنجیره مفاهیم آن را کشف و برای تحقق آن تلاش نماییم اگر می‌گوییم نقش اصلی از آن جوانان است بنابراین باید در جستجوی راهکارهایی برای به میدان آمدن جوانان باشیم اگر همچنان این مهم را در چهارچوب پروسه اداری چون بحث بازنشستگان و کناره‌گیری آنان نگاه کنیم فرصت لازم به این زودی برای جوانان فراهم نخواهد شد پس بایستی راهکارهای عملیاتی و علمی و مبتنی بر نگاه کارشناسی ارائه داده شود تا چگونگی ورود جوانان را دریابیم.

دکتر فولادی رئیس مرکز آینده پژوهی علوم و فناوری وزارت دفاع تاکید کرد: باید بستر فضای مجازی را برای جولان رسانه های بیگانه و ضد انقلاب مدیریت کرده و با دادن بستر فضای کافی به شبکه‌های داخلی و تولید محتوای جذاب علمی اخلاقی و دینی از فضای معنوی اخلاقی انسانیت، ایثار، توکل، فداکاری و غیره پاسداری کرد. جوانان مومن ایثارگر، متوکل، اصیل، خانواده دار پاک و خود ساخته و با انگیزه الهی می توانند مفاد این بیانیه را محقق کنند.

دکتر فتح اللهی رئیس پژوهشکده نظریه پردازی سیاسی و روابط بین الملل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اینکه این بیانیه مولفه ها و گزاره هایی را تبیین و روشن می‌کند که ایران از طریق آنها مقتدر شد گفت: برای فهم چیستی بیانیه به دانشجویان محققان و پژوهشگران پیشنهاد می‌کنم سرفصلهای این بیانیه را به ترتیب نگاه کنند سرفصل هایی را که شامل عدالت مقابله با فساد، مسئولیت پذیری، جوانان، مسئله علم و فناوری و سبک زندگی ست و روشنگر جامعیت این بیانیه است.

دکتر مرادی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اگر زمان اداره بخش های گوناگون کشور به جوانان مومن ، انقلابی، دانا و کاردان که به حمدالله کم هم نیستند سپرده شود امید اجرای عدالت و مبارزه با فساد برآورده خواهد شد، مرحله دوم انقلاب که تمدن سازی با استانداردهای بالای اسلامی است باید به دست نسل چهارم انقلاب شکل بگیرد و از این موضوع می توان به عنوان یک تحول بی نظیر تاریخی یاد کرد.

مرتبط با این خبر

  • نسخه الکترونیکی مجله آغاز یک پایان منتشر شد/زوال قدرت در عرصه ی بین الملل

  • نسخه الکترونیکی مجله سرباز وطن منتشر شد/سرداری که جاودانه شد

  • پاسخ منفی رهبری به آمریکا عزت ملی با فزونی بخشید

  • آرزوهایی دست یافتنی هستند که در چارچوب قوانین هستی باشند

  • فقط برای هدف، انرژی صرف کنید!

  • رسانه ها قصه گویی نوین را به خانواده ها آموزش دهند

  • آئین نامه ارتقاء اساتید، یکی از عوامل گرایش افراد به سرقت علمی است

  • نرم‌افزارهای ترجمه باعث افت کیفیت آثار و کاهش دستمزد مترجمان

  • غلبه زندگی ماشینی سبک طراحان معماری را دچار چالش کرده

  • وارد کردن سپاه به لیست تروریست‌ها، نتیجه عکس داد +صوت