گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

استاد دانشگاه امام صادق (ع): جامعه، دانشگاه را مرجع اجتماعی معتبری برای دغدغه‌هایش نمی‌داند

مهتدی گفت: اعتماد به اساتید دانشگاه‌ها از 72 درصد در سال 79 به 45 درصد در سال 93 رسیده است و جامعه به این نتیجه رسیده که دانشگاه مرجع اجتماعی معتبری برای دغدغه‌هایش نیست.

1399/04/15
|
13:52

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع وزارت علوم و صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها و با حضور دکتر محمد مهدی مهتدی استاد دانشگاه امام صادق (ع) به روی آنتن رفت.

مهتدی به آمارهای منتشر شده درباره وضعیت صندلی خالی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: در سال گذشته از 832 هزار داوطلب حدود 586 هزار ظرفیت بدون آزمون وجود داشته است اما ثبت نام 286 نفر و پذیرش بدون آزمون دانشگاه‌ها 247 هزار نفر بوده است. همچنین در 453 هزار نفر در بخش با آزمون انتخاب رشته کرده‌اند و 191 هزار نفر قبول شده‌‌اند.

وی افزود: طبق اعلام وزارت علوم 348 هزار صندلی خالی وجود دارد و 50 درصد داوطلبان حاضر نشدند از ظرفیت‌های خالی استفاده کنند و ترجیح داده‌‌اند پشت کنکور بمانند و سراغ رشته‌های دیگری جز آنچه مقبول‌شان بوده، نروند و این نشان از یک اختلال سیستمی است.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) گپ بین عرضه و تقاضا در دانشگاه‌ها را بسیار زیاد دانست و عنوان کرد: این گپ را نمی‌توان با نصیحت کردن و دعوت آن‌ها به رشته‌های مختلف حل کرد زیرا مردم به خوبی می‌دانند این رشته‌ها، آینده شغلی آن ‌ها را تأمین نمی‌کند.

وی با اشاره به چالش‌های وزارت علوم گفت: نظام آموزش عالی خود را به صورت سنتی در قالب نظام علمی، متولی علم آموزی و افزایش علم می‌داند و این یک مشکل است درحالی‌که مردم از دانشگاه توقع دارند علم و مهارتی را به آن‌ها یاد دهد که با آن علم و مهارت کار کنند. با وجود این مطالبه، نظام آموزشی کشور خود را به روز نکرده است.

مهتدی تصریح کرد: حقیقت این است که شهامت تصمیم گیری برای تغییر در پارادایم‌ها و انتقال آن از سیستم سنتی به مدرن وجود ندارد. امروز باید بعضی از رشته‌های دانشگاهی را به طور کل کنار گذاشت زیرا امروز کاربرد و کارکردی ندارند و بخش عمده ظرفیت‌های خالی دانشگاه‌ها نیز مربوط به همین رشته‌ها است.

وی درباره نگاه جامعه به آموزش عالی ابراز کرد: اعتماد به اساتید دانشگاه‌ها از 72 درصد در سال 79 به 45 درصد در سال 93 رسیده است و در واقع جامعه به این نتیجه رسیده است که دانشگاه مرجع اجتماعی معتبری برای دغدغه‌های او نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی