گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

یك مدرس دانشگاه: جمع آوری کمک مالی هدف اصلی انجمن اولیا و مربیان نیست

حبیب الله بدری گفت: همه تمرکز ما درباره انجمن به کمک های مالی معطوف شده درصورتیکه بسیاری از اولیا و مربیان در زمینه های دیگر می توانند به مدارس کمک کنند.

1399/07/30
|
09:27
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حبیب الله بدری پژوهشگر اجتماعی، مدرس دانشگاه و مشاور امور مجلس معاونت حقوقی معاون وزیر با برنامه «گفتگوی علمی» مصاحبه کرد.

این پژوهشگر ابتدا به سیر تحولات تاریخی نهاد خانواده در ایران اشاره و بیان کرد: خانواده در ابتدا متشکل از والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و فرزندان بود که در کنار هم کارهای فرهنگی، اقتصادی و سیاسی انجام می دادند اما با گذشت زمان دچار تغییرات ماهیتی و شکلی بسیار زیادی شد.

وی با بیان اینکه نهاد خانواده در اثر گذشت زمان از حالت گسترده به حالت هسته ای تبدیل شده گفت: این تغییرات به نظام های تعلیم و تربیت هم سرایت کرد تا جاییکه نظام آموزشی هم به نظم خوبی دست یافت.

بدری در بخش دیگر این برنامه، سند تحول بنیادین را یک سند آینده پژوه معرفی کرد و گفت: این سند به ابعاد مختلف یک خانواده ی مطلوب و کارکردهای آن پرداخته است.

مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین در هفت فصل تهیه شده گفت: فصل نخست به بیان ارزشها پرداخته، فصل دوم راهکارهای تحقق این ارزشها و فصل سوم هم مأموریت نهادهای مختلف را در این رابطه تبیین کرده است.

مشاور امور مجلس معاونت حقوقی معاون وزیر گفت: این سند وظایف و مأموریتهایی را برای دولت اسلامی و حاکمیت، خانواده، رسانه ها و نهادها و سازمان های غیردولتی تعریف کرده و به طور مشخص هم انجمن اولیا و مربیان را از جمله ابزارهای تحقق ارزشها معرفی کرده است.

وی مشاوره و برنامه ریزی به منظور تحقق اهداف انجمن، تهیه برنامه بهداشتی پزشکی و نظارت بر اجرای آن، همکاری با مدیر مدرسه به منظور برگزاری جلسات ماهانه با اولیا و مربیان، برنامه ریزی و اجرای جلسات آموزشی خانواده و دعوت از اولیای علاقمند به منظور بهره مندی از خدمات آنها را از مهمترین مأموریتهای انجمن اولیا و مربیان برشمرد و گفت: متأسفانه همه تمرکز فکری ما درباره انجمن به کمک های مالی معطوف شده درصورتیکه بسیاری از اولیا و مربیان که از سطح بالایی از تجربه و تحصیلات برخوردارند می توانند در حوزه های دیگر هم به مدارس کمک کنند.

بدری همکاری با مدیر و مربیان مدرسه درباره برنامه های اوقات فراغت دانش آموز و قبول هدایا را نیز از دیگر وظایف انجمن معرفی کرد.

وی همچنین به سه هدف اصلی این انجمن هم اشاره و اظهار کرد: این سه هدف عبارتند از آگاه کردن اولیا از منظر دینی، تربیتی، اخلاقی و مشاوره ای در جهت هماهنگ کردن روشهای تربیتی و آموزشی، ایجاد پیوند عاطفی اخلاقی بین اولیا و مربیان و بهره مندی از امکانات اولیا.

پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه تمام اسناد مربوط به تعلیم و تربیت بحث هایی نظیر موحد بودن، دینداری و مبارزه با ظلم را دنبال می کنند افزود: متأسفانه راهکارهای عملیاتی در سند تحول به خوبی تبیین نشده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی