گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس مركز امور خیریه سازمان اوقاف: شهرداری پول بزرگراه های موقوفه را پس دهد

حجت الاسلام شرفخانی عنوان کرد: برخی بزرگراه های تهران موقوفه هستند و ما هنوز موفق نشدیم که پول آن را از شهرداری بگیریم.

1399/08/03
|
11:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حجت الاسلام احمد شرفخانی رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف کشور در برنامه «گفتگوی علمی» اظهارکرد: همه ما برای احیا و حفاظت از سنت جاودان وقف مسئولیت داریم و به نوعی مدیون موقوفات هستیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از مدارس، دانشگاهها، مساجد، حسینیه ها، کتابخانه ها، کتابها و حتی مجموعه های خدماتی و درمانی کشور موقوفه هستند گفت: با وجود خدمات رسانی این موقوفه ها اما شاهدیم که حق و حقوق موقوفه ها هنوز در مراجع قضایی پیگیری می شود که ناشی از نپرداختن به فرهنگ وقف در جامعه است.

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف کشور با بیان اینکه بخش قابل توجهی از موقوفات توسط خود مردم اداره می شوند افزود: نهاد وقف یک نهاد مردمی است که همه منافع آن برای مردم است اما متأسفانه گاهی سازمان اوقاف را با نهاد وقف اشتباه می گیرند و همین باعث مشکلاتی بین ما و مردم در زمینه موقوفات شده است.

حجت الاسلام شرفخانی عنوان کرد: برخی بزرگراه های تهران موقوفه هستند و ما هنوز موفق نشدیم که پول آن را از شهرداری بگیریم.

وی با انتقاد از عملکرد فراکسیون وقف در دوره های قبلی مجلس گفت: ما در رابطه با اجارات موقوفه ها به شدت مشکل داریم، متاسفانه به خاطر برخی قوانین اشتباه، خیلی از افراد که موقوفات را اجاره می کردند الان صاحب سرقفلی شده اند!

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف کشور ادامه داد: در حال حاضر بیشترین املاک سازمان در اختیار مجموعه های دولتی است که حتی اجاره هم نمی دهند، نمونه دیگر این مشکلات این است که مثلاً یک موقوفه به نیت عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) ایجاد شده اما یک مکان آموزشی در آن ساختند.

وی با انتقاد از اینکه هنوز فرهنگ وقف بین مسئولان جا نیفتاده تأکید کرد: رسانه ها باید در این زمینه نقش آفرینی کنند زیرا تا زمانیکه مردم و مسئولان احکام وقف را ندانند خلاف شرع هایی اتفاق خواهد افتاد که مورد لعن و نفرین واقفان قرار خواهیم گرفت.

حجت الاسلام شرفخانی به روزرسانی عمل به نیت واقف را مطابق با شرایط جامعه، بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: با رویکرد جدیدی که درباره وقف شکل گرفته، در حال حاضر برخی موقوفه ها در ایران برای پاسخگویی به شبهات دینی ایجاد شده اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی