گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رضا معممی عنوان كرد: جدیدترین موقوفه‌ها در ایران

مدیر اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف کشور گفت: ما برای حیات وحش، بیابان زدایی، حمایت از جبهه مقاومت و حتی برای مقابله با آلودگی هوا هم موقوفه داریم.

1399/08/03
|
11:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، رضا معممی مدیر اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف کشور در برنامه «گفتگوی علمی» در رابطه با موانع توسعه وقف در ایران گفت: یکی از موانع و مشکلات ما تعامل با قوه قضائیه بود که نهایتا شعبه ویژه‌ای برای پرونده‌های اوقافی تأسیس شد.

وی با اشاره به نمونه‌هایی از این پرونده‌های اوقافی گفت: خاندان پهلوی بسیاری از املاک حاصلخیز موقوفه و اراضی مرغوب را برخلاف اصول مسلّم شرعی و به بهانه قانون اصلاحات اراضی به نام ملکی خود و بستگان و درباریان به ثبت رسانده و فروخته بودند بطوریکه 220 هزار موقوفه به دولت و اشخاص منتقل شده بود!

مدیر اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف کشور یادآورشد: امام خمینی (ره) قبل از نوشته شدن قانون اساسی، دستور دادند که موقوفات باید به حالت وقفیت باقی بمانند و به وقف عمل شود که پس از این فرمان تاریخی سنت الهی وقف حیات دوباره‌ای پیدا کرد و قانونی نیز در این رابطه تصویب شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه قبل از انقلاب، سالانه 839 فقره سند مالکیت برای موقوفات صادر می‌شد افزود: حدود 36 درصد از پلاک‌های ثبتی موقوفات دارای سند مالکیت بوده و 64 درصد مابقی هم فاقد سند مالکیت هستند اما با تعاملاتی که با سازمان ثبت اسناد داریم سالانه برای 10 هزار پلاک موقوفه، سند مالکیت صادر می‌شود.

معممی در بخش دیگر این برنامه به اهمیت وقف در بخش علم و فناوری اشاره و بیان کرد: ما موقوفات بسیار زیاد و مهمی در حوزه علمی و فناوری مانند «بنیاد علمی البرز » را داریم که تأثیر بسیار زیادی بر تربیت انسان و کادرسازی در این حوزه دارند.

مدیر اجتماعی و مشارکتهای سازمان اوقاف کشور با اشاره به نمونه‌های جدید وقف در ایران گفت: ما برای حیات وحش، بیابان زدایی، حمایت از جبهه مقاومت و حتی برای مقابله با آلودگی هوا، هم موقوفه داریم مثلاً بالافاصله بعد از شهادت سردار قاسم سلیمانی، دو ساختمان در کرمانشاه برای حمایت از جبهه مقاومت وقف شد.

این مقام مسئول، صرف هزینه موقوفه برای خرید گوشت مصرفی گربه و سگ کور را از نمونه‌های جالب وقف در ایران برشمرد و گفت: این نوع از وقف مربوط به شصت سال قبل بوده است.

معممی همچنین از وقف حاج محمد نمازی در شیراز به عنوان نمونه‌ای از «وقف تلفیقی» یادکرد و گفت: به دلیل اینکه مردم بعد از جنگ جهانی دچار بیماری‌های ناشی از آب شرب شدند حاج محمد نمازی هم اولین تصفیه خانه و لوله کشی آب را به طول 20 کیلومتر انجام داد که این وقف بسیار بزرگ و مهمی بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی