گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

یك پژوهشگر مطرح كرد: وحدتی که در سایه عدالت محقق می‌شود/ حکمران اسلامی، مجری برقراری عدالت باشد

نیاوند در رادیو گفت و گو گفت: حکمران اسلامی باید اجرای عدالت نماید چرا که ایجاد کننده وحدت و انسجام است و همواره به آینده نگری و آینده پژوهی ضروری نیاز دارد.

1400/07/28
|
12:48
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر عباس نیاوند استاد و پژوهشگر دانشگاه با برنامه «گفتگوی علمی» به مناسبت هفته وحدت مصاحبه کرد.

نیاوند ماهیت دینی، ولایت پذیری و انسجام مردم را عوامل اساسی تداوم انقلاب دانست و گفت: مذاهب اسلامی در ایران اشتراکات زیادی دارند و اشتراکات عامل وحدت است؛ هرگاه انسجام درونی و وحدت ایجاد شد و توانستیم تعاملات بیرونی داشته باشیم، پویایی و بالندگی جامعه افزایش می‌یابد.

وی وحدت را موضوعی عقلی دانست و خاطرنشان کرد: جامعه‌ای که به بلوغ عقلی رسیده باشد، وحدت را به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای انسجام کشور و جهان تلقی می‌کند.

ضرورت آموزش وحدت به فرزندان در تمام سطوح

این پژوهشگر دانشگاه، شناخت و آگاهی، قدرت و شایستگی‌های جامعه را سه ویژگی مهم وحدت خواند و بیان کرد: در ایران، تمام اقوام و مذاهب به وحدت بسیار توجه دارند و اشتراکات زیادی بین مذاهب برقرار است و به یکدیگر عشق می‌ورزد.

نیاوند با بیان اینکه ایران نمادی از الگوی انسجام و وحدت است که منجر به تحولات تاریخی و اجتماعی خواهد شد ادامه داد: وحدت به عنوان یک فرهنگ و منش در رفتار زندگی می‌تواند منشا تحولات بزرگی باشد و در صورت شکل گیری آن شاهد هم افزایی خواهیم بود.

وی در رادیو گفت و گو وحدت را عامل بالندگی و رشد و شکوفایی دانست و تصریح کرد: باید وحدت را به عنوان یک آرمان متعالی در افکار و اندیشه‌ها تبیین کنیم و همچنین آن را به عنوان موضوعی فرهنگی و یادگیرنده تلقی کرد و مرتبا در سیر آموزشی فرزندان در سطوح مختلف گنجانده شود.

وحدت موضوعی مستمر باید باشد

نیاوند اضافه کرد: برای وحدت تنها یک هفته کافی نیست؛ در این هفته باید وحدت را گرامی بداریم اما بدانیم وحدت یک موضوع مستمر و مداوم است و باید ملکه ذهن و رفتار گردد.

این استاد همچنین با بیان اینکه باید کار جمعی را یاد بگیریم گفت: وحدت منجر به توانمندی و قدرت جمعی و فردی می‌شود و همچنین ایجاد انگیزه و فرصت می‌کند و لذا اگر وحدت در جامعه فرهنگ و در تمام ابعاد پیاده سازی شود می‌توان شرایطی ایجاد کرد که مردم بندگی خدا را به نحو بهتری انجام دهند.

گفتمان شفاف؛ راه مقابله با کج فهمی

وی در ادامه گفتمان شفاف نخبگان و اندیشمندان را از جمله راهکارهای مقابله با کج فهمی عنوان کرد و افزود: مبارزه هوشمندانه مسلمانان و شناخت دقیق توطئه‌های دشمنان از عوامل مهم خنثی کردن توطئه دشمنان است و همواره به آینده نگری و آینده پژوهی ضروری نیاز دارد.

این پژوهشگر با ضمن اشاره به ضرورت تاکید بر مسائل و مبانی مشترک بین مذاهب اظهار کرد: آگاهی مردم می‌تواند تمام نقشه‌های گروه‌های تکویری را خنثی کند.

نیاوند تصریح کرد: حکمران اسلامی باید اجرای عدالت نماید چرا که ایجاد کننده وحدت و انسجام است و همچنین مردم باید در تمام موضوعات و در سرنوشت خود مشارکت داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی