گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مسئول سندیكای آسانسور و پله برقی تهران: استاندارد ها در حوزه آسانسور به روز هستند

مسئول سندیکای آسانسور و پله برقی تهران خاطر نشان شد: خوشبختانه در زمینه استاندارد ها به روز هستیم به طوری که استاندارد 2009 اروپا که در این قاره اجباری هم نشده بود، از سال 94 در ایران اجباری شد.

1396/06/06
|
09:38
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع آسانسورهای ناایمن ، با حضور مهندس غلامرضا قلیچ خانی مسئول سندیکای آسانسور و پله برقی تهران و مهندس سید مهدی طباطبایی دبیر اتحادیه آسانسور و الکترو مکانیک تهران به روی آنتن رفت.

مهندس غلامرضا قلیچ خانی در آغاز در خصوص سندیکای آسانسور و پله برقی و عملکرد آن اظهار داشت: سندیکا به معنای خاص، حمایت از منافع صنفی و صنعتی محسوب می شود که در حوزه فعالیت های مرتبط با آسانسور نیز این سندیکا اهداف ذکر شده را دنبال می کند.

وی خاطرنشان کرد: اواخر دهه 70 استانداردی در حوزه آسانسور تدوین می شود که بخش عمده اش ترجمه بود و به صورت تکمیلی آن را بومی سازی می کنند. آن استاندارد تا تدوین استاندارد اصلی در سال 81 و اجرای آن در سال 83 وجود داشت.

وی اضافه کرد: در آن مدت زمانی که استاندارد تدوین نشده بود، تمام تدوین ها و مسائل و مشکلات آسانسور با همکاری سندیکا و صنعت آسانسور برطرف می شود. استانداردی که از روز نخست تدوین شده است، یکی از قوی ترین استانداردهای موجود در دنیا است و خوشبختانه در این زمینه نیز به روز هستیم به طوری که استاندارد 2009 اروپا که در این قاره اجباری هم نشده بود، از سال 94 در ایران اجباری شد.

مسئول سندیکای آسانسور و پله برقی تهران‌ درباره تغییرات جدید در حوزه استاندارد آسانسور بیان کرد: در حال حاضر در حال تدوین استاندارد بازبینی بخش 20 هستیم تا استانداردی که در سال 2017 اروپا تدوین شده است، به صورت کامل اجرایی شود.

در ادامه مهندس سید مهدی طباطبایی با بیان اینکه وظیفه اتحادیه کنترل صنف است، گفت: در واقع اتحادیه با فروشندگان قطعه، شرکت های نصابی که با مردم خرید و فروش انجام می دهند و شرکت های سرویس و نگهداری را کنترل می کند تا زیر نظر اتحادیه عمل می کنند.

وی درباره نگهداری از آسانسور در ساختمان ها بیان داشت: مدیر ساختمان باید هر چند وقت یک بار کارهای مدیریتی در خصوص آسانسور را انجام دهد. بر طبق قوانین اگر حادثه ای در این زمینه رخ دهد، کسی جز مدیر ساختمان دادگاه نمی رود.

دبیر اتحادیه آسانسور و الکترو مکانیک تهران در خصوص استانداردهای به کار گرفته شده در آسانسور بیان داشت: یک استاندارد اولیه وجود دارد که در ابتدا برای آسانسور تدوین می شود اما استانداردهای ادواری نیز وجود دارد که سال به سال باید تکرار شود که در این زمینه می توان آن را با معاینه فنی مقایسه کنیم. آسانسور باید ماهی یک بار سری و نگهداری شود تا تمام سنسورها و سری های ایمنی آن کنترل شود.

وی با بیان اینکه خیلی از سرویس کارهای غیر مجاز اقدام به بازرسی های دروغین می کنند و در این زمان ها، خطرات زیادی متوجه جان مردم است، عنوان داشت: صنف آسانسور، واحدهای مجاز دارد که از پروانه کسب برخوردار هستند و در سایت eett.ir نیز اسامی آنها به برده شده است.

طباطبایی درباره ویژگی واحدهای صنفی مجاز اظهار داشت: واحدهای صنفی باید از سرویس کاران مجاز استفاده کنند که از نظر فنی و حرفه ای مدرک داشته باشد و از نظر اماکن نیروی انتظامی کنترل شده باشد تا سوء پیشینه و اعتیاد نیز نداشته باشد. برای کنترل دقیق خود مردم نیز باید این موارد را رعایت کنند تا از فعالیت سرویس کارهای غیر مجاز جلوگیری شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی