گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو اصلی هیئت مدیره سازمان جهانی معلولین: نگاه فرهنگی مشکلی است که معلولان با آن دست و پنجه نرم می کنند

عضو اصلی هیئت مدیره سازمان جهانی معلولین نگاه فرهنگی را بعنوان یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد دارای معلولیت با آن دست و پنجه نرم می کنند، مطرح کرد و گفت: نگاهی که افراد معلول را به عنوان شهروند درجه یک نمی شناسد.

1396/09/13
|
10:06
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی مشکلات و مسائل پیش روی معلولان و با حضور دکتر علی همت محمودنژاد عضو اصلی هیئت مدیره سازمان جهانی معلولین و مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولین به روی آنتن رفت.

دکتر علی همت محمودنژاد نگاه فرهنگی را بعنوان یکی از بزرگترین مشکلاتی که افراد دارای معلولیت با آن دست و پنجه نرم می کنند و سایر مشکلات هم از آن نشأت می گیرد، مطرح کرد و گفت: نگاهی که متاسفانه افراد دارای معلولیت را به عنوان شهروند درجه یک در جامعه نمی شناسد، ما معلولین از اصل افتادگان نیستیم از اسب افتادگان هستیم ولی نگاه فرهنگی که ما داریم باعث می شود تا موانع برای ما زیاد باشد و باعث می شود ساختمان هایی با پله های بلند و بدون آسانسور ساخته شوند.

وی متذکر شد: وقتی مشکلات فرهنگی وجود داشته باشد راه را برای حضور معلولان در جامعه کمتر می کند و در این صورت شکوفایی کمتر خواهد بود و در نتیجه استقلال افراد معلول کمتر است و این یعنی همین فرد خودش سربار جامعه خواهد شد.

محمودنژاد نگاه غلط فرهنگی را عاملی برای ازدواج بسیار کم دختران معلول دانست و اظهار داشت: چون متاسفانه نگاه فرهنگی غلطی در جامعه حکم فرما است و فکر می کنند این افراد نمی توانند کار خودشان را انجام دهند. اما بنده در کارگاهی 700 معلول دارم که کار می کنند این افراد به حدی راندمان شان بالا است که به هیچ عنوان حاضر نیستم به جای اینها از فرد غیر معلول استفاده کنم.

وی ادامه داد: وقتی این نگاه فرهنگی وجود داشته باشد یعنی شغل برای معلولین نخواهد بود و اجازه حضور معلولان در عرصه های استخدامی کشور یا حق سه درصد استخدامی افراد دارای معلولیت وجود ندارد.

در خاتمه مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولین با اشاره به قانون جامع حمایت از معلولین ابراز داشت: سوالی دارم که چرا باید دولت افراد اجتماعی نیازمند و معلولین را با بودجه انقباضی مواجه کند در صورتیکه بر اساس قوانین موجود در کشور، برنامه های چهارم، پنجم و ششم به هیچ عنوان دستگاه های اجتماعی مثل کمیته امداد و سازمان بهزیستی نباید با بودجه انقباضی مواجه باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی