گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك چهره ماندگار معماری گفت: بلندمرتبه سازی امری مضر و نکوهیده برای شهر نیست

یک چهره ماندگار معماری و مهندسی راه و ساختمان اظهار داشت: بسیاری موارد لازم برای بلند مرتبه سازی و نیازهای اولیه یک ساختمان و ساکنان آن باید قبل از شروع به ساخت در مبانی طرح تفصیلی شهر مورد توجه قرار گیرد.

1396/09/14
|
13:45
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بلند مرتبه سازی از سبک زندگی تا چالش اجتماعی، با حضور پروفسور محمود گلابچی (چهره ماندگار معماری و مهندسی راه و ساختمان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه پروفسور محمود گلابچی ایجاد ساختمان های بلند و بلند مرتبه سازی در بسیاری از شهرهای پر جمعیت امری بدیهی و برخی از مواقع اجتناب ناپذیر است، گفت: بلندمرتبه سازی امری مضر و نکوهیده برای شهر نیست، به طوری که اصول و مقررات بلند مرتبه سازی به صورت کامل مورد توجه و رعایت واقع شود.

وی همچنین در ادامه افزود: بسیاری از بلند مرتبه سازی های موجود در تهران بدون توجه به مقررات و اصول معماری و شهرسازی ساخته شده اند، در حالی که به صورت متطق نمی توان موضوع بلند مرتبه سازی را مورد سرزنش قرار داد.

یک چهره ماندگار معماری و مهندسی راه و ساختمان همچنین در ادامه اضافه کرد: بسیاری موارد لازم برای بلند مرتبه سازی از جمله دسترسی ها ، خدمات و نیازهای اولیه یک ساختمان و ساکنان آن باید قبل از شروع به ساخت در مبانی طرح تفصیلی شهر مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به این که بلند مرتبه سازی یکی از محصولات علم و تکنولوژی روز دنیا است، عنوان کرد: متاسفانه امروزه در بسیاری از ساختمان های بلند شهر تهران بدون توجه به موجود تراکم شهری ساخته شده اند.

پروفسور محمود گلابچی با اشاره به ارتباط بسیار نزدیک ساختمان های بلند با سیمای شهری، توضیح داد: فرم های معماری و عناصر نمایی در بیان معماری ساختمان های بلند تاثیر بسیار زیادی دارند، به طوری که این تاثیر همواره موجب بهتر و یا بدتر شدن سیمای یک شهر می شود؛ چرا که ساختمان های بلند همواره در معرض دید افراد بسیار زیادی در مناطق مختلف شهر هستند.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: شایسته است که فرم، نما و معماری ساختمان های بلند در شهر همواره با توجه به تاریخ و ویژگی های معماری کشور طراحی و ساخته شوند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی