گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: استعمال دخانیات اولین گام در مسیر اعتیاد است

رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا اظهار داشت: دروغ گویی و دزدی از خانه و خانواده از جمله اولین و مهم ترین رفتارهای نامناسبی هستند که دانش آموز بلافاصله پس از مصرف مواد به آن ها روی می آورد.

1396/09/22
|
09:45
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی اعتیاد دانش آموزان و دلایل گسترش آن در جامعه، با حضور سرهنگ دکتر روح الله فیض بخش (رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه سرهنگ دکتر روح الله فیض بخش با اشاره به مراحل مختلف ایجاد اعتیاد در دانش آموزان، گفت: در حالت کلی اولین قدم های اعتیاد در دانش آموز از حضور در محفل های نامناسب دوستانه و استعمال سیگار و حشیش شروع می شود.

وی همچنین در ادامه افزود: استعمال دخانیات و حشیش همواره ترس از مصرف مواد گوناگون را در ذهن دانش آموز کم رنگ می کند، به طوری که این کاهش ترس استقبال از مواد مخدر را به همراه داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با اشاره به تغییر رفتار دانش آموزان معتاد، اظهار داشت: دروغ گویی و دزدی از خانه و خانواده از جمله اولین و مهم ترین رفتارهای نامناسبی هستند که دانش آموز بلافاصله پس از مصرف مواد به آن ها روی می آورد.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: مصرف مواد مخدر به صورت روزانه و مرتب به تدریج تمام رفتار و کردار دانش آموز را تحت الشعاع قرار می دهد، در حالی که مصرف منظم مواد در یک بازه ی زمانی میان مدت احساس لذت ناشی از مصرف مواد را در فرد کاهش می دهد، به طوری که این فرد برای درمان این موضوع علاوه بر افزایش دفعات مصرف، نوع مواد مصرفی را تغییر می دهد.

سرهنگ دکتر روح الله فیض بخش با اشاره به این که بستر بروز اعتیاد در دانش آموز همواره می تواند ریشه در مسائل فردی، خانوادگی و محیطی داشته باشد، خاطر نشان کرد: مسائل فردی دانش آموز مهم ترین عامل در گرایش فرد به سمت مصرف مواد مخدر به شمار می آید.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: اشتیاق و درخواست فرد اصلی ترین علت در بروز اعتیاد محسوب می شود.

رئیس مرکز تحقیقات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با بیان این که بسیاری از دانش آموزان کشور از عوارض مخرب ناشی از مواد مخدر بی اطلاع هستند، اظهار داشت: متاسفانه امروزه مهارت های لازم برای مقابله با اعتیاد به دانش آموزان کشور آموزش داده نشده است.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی