گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك متخصص اقتصاد دارویی گفت: زمان بازگشت سرمایه دارویی افزایش پیدا کرده است

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران اظهار داشت: کاهش تولید داخلی و عدم ورود دارو از مبادی قانونی از جمله عوامل مهمی هستند که میزان قاچاق دارو در کشور را افزایش می دهند.

1397/04/02
|
10:01
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی قاچاق دارو توسط فروشگاه های اینترنتی، با حضور دکتر حسام الدین شریف نیا (عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران و متخصص اقتصاد دارویی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر حسام الدین شریف نیا با اشاره به این که گردش کل بازار دارویی ایران حدود 4 میلیارد دلار است، گفت: حدود 1 میلیارد دلار از گردش کل دارو در کشور به داروهایی اختصاص دارد که از طریق مبادی رسمی وارد کشور می شوند.

وی با اشاره به این که سود مالی یکی از عوامل قاچاق دارو به شمار می آید، اظهار داشت: در حالت کلی وارد کنندگان رسمی دارو به دلیل نظارت های شدید سازمان غذا و دارو هیچ گاه دست به واردات غیر رسمی و قاچاق دارو نمی زنند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران همچنین در ادامه اضافه کرد: عدم ورود یک داروی مشخص از مبادی رسمی به داخل کشور یکی از مهم ترین دلایلی است که قاچاقچیان مختلف را به وارد کردن آن داوری خاص راغب می کند.

وی با اشاره به این که بازار دارویی ایران در سال اخیر با کمبود نقدینگی مواجه شده است، عنوان کرد: دوره بازگشت سرمایه در شرکت های تولیدی داخلی دارویی به بیش از 400 روز افزایش پیدا کرده است.

دکتر حسام الدین شریف نیا همچنین در ادامه افزود: واردکنندگان قانونی دارو به کشور حدود 250 روز پس از سرمایه گذاری در این حوزه می توانند بازگشت سرمایه داشته باشند.

وی با اشاره به این که قیمت دارو در بازار با توجه به افزایش نرخ ارز بیشتر نشده است، عنوان کرد: بازار دارو بر خلاف بسیاری از کالاهای وارداتی و تولیدی در کشور به تناسب افزایش نرخ ارز مورد ارتقای قیمت قرار نگرفت. بر همین اساس واردکنندگان قانونی دارو دیگر تمایل چندانی به واردکردن دارو به داخل کشور ندارند.

عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان تهران همچنین در ادامه اضافه کرد: کاهش تولید داخلی و عدم ورود دارو از مبادی قانونی از جمله عوامل مهمی هستند که میزان قاچاق دارو در کشور را افزایش می دهند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی