گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

سخنگوی سازمان غذا و دارو خبرداد: پرداخت مطالبات شرکت های دارویی تا هفته آینده

جهانپور گفت: طبق وعده های داده شده، سازمان های بیمه گر به ویژه تامین اجتماعی تا هفته آینده مبلغ هزار میلیارد تومان با صنعت پخش دارو و 4 هزار میلیارد تومان با شرکتهای تجهیزات پزشکی تسویه حساب می کند.

1397/04/27
|
14:48
|

برنامه " گفت و گوی اجتماعی " رادیو گفت و گو با موضوع تبعات بدهی بیمه ها به داروخانه ها و با حضور دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن رفت.

سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در حال حاضر بدهی بیمه ها به صنعت دارو حدود 4 هزار میلیارد تومان است.

جهانپور افزود: تأکید نظام سلامت و وزارت بهداشت از ابتدای شروع طرح تحول سلامت مبنی بر تعیین منابع مالی پایدار در حوزه سلامت بود اما امروز ما شاهد ناپایداری منابع مالی در حوزه سلامت هستیم.

وی چالش عمده زنجیره تأمین دارو در کشور را کمبود نقدینگی دانست و بیان کرد: کمبود نقدینگی از مهم ترین مشکلات در حوزه دارو است و به طور مستقیم به مطالبه معوقات سازمان های بیمه گر به ویژه بیمارستان ها و مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی و در نهایت به صنعت پخش دارو تسری پیدا می کند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت اذعان کرد: با وجود تلاش زیاد وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در جهت تسویه سازمان های بیمه گر و دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با مطالبات صنعت دارو، اما هنوز این امر محقق نشده است.

این مقام مسئول ابراز داشت: طبق وعده های داده شده امیدواریم سازمان های بیمه گر به ویژه تامین اجتماعی تا هفته آینده مبلغ هزار میلیارد تومان با صنعت پخش دارو و 4 هزار میلیارد تومان با دارو و تجهیزات پزشکی در تیرماه جاری تسویه حساب کند .

جهانپور در ادامه گفت: با تزریق این مبالغ شاهد روح جدیدی در صنعت دارو خواهیم بود و با فشارهایی که این صنعت در ماه های اخیر روبرو بوده و ممکن است در ماه های آینده نیز به دلایل بین المللی تشدید شود دچار بحران دارو نخواهیم شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پایان مطلب بیان داشت: برخلاف آنچه که در کشورهای دیگر رایج است اما مصرف دارو در ایران بالا نیست و ما مصرف کننده بی رویه دارو نیستیم و تنها در برخی نقاط در الگوی تجویز برخی بیماری ها دچار مشکل هستیم که باید با فرهنگ سازی برطرف شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی