گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون فنی، ‌ نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشكی كشور: مشکل اصلی این است که دولت رقیب بخش خصوصی است

جهانگیری درباره قدرت داروخانه‌های دولتی در برابر خصوصی‌ها گفت: مشخص است که دولت قصد درآمدزایی دارد.

1399/02/31
|
10:30
|

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع « داروخانه‌های دولتی و شبه دولتی از انحصار تا قاچاق» در تماس تلفنی با محمد جهانگیری‌‌ (معاون فنی، ‌ نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی کشور) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای برنامه، جهانگیری‌‌ در پاسخ به این پرسش که موافق فعالیت داروخانه‌های دولتی و شبه دولتی است یا خیر، گفت: هر قسمتی از بخش درمان که بر اساس رسالتی فعالیت می‌کند، باید در همان حوزه فعال باشد، اما با این شکل انحصاری و درهم تنیدگی سیستم که باعث ایجاد آمارهای تبعیض آمیز شده است، مخالفم.

وی با اشاره به اینکه بخش دولتی باید در جایی کار کند که بخش خصوصی وجود ندارد، افزود: وقتی بخش خصوصی به بخش دولتی در فراهم‌سازی و دپوی دارو کمک می‌کند باید کاملاً حمایت شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: ایراد این است که در این حوزه‌ها باید به تدریج نقش دولت کم شود و با توجه به محدودیت منابع، دولت نمی‌تواند سرمایه‌گذاری زیادی در این بخش‌ها انجام دهد و از طرفی هم برای بخش خصوصی انگیزه ایجاد نمی‌کند و گاهی دولت رقابت را برای بخش خصوصی سنگین می‌کند؛ در صورتی که 400 داروخانه خصوصی معادل 12 هزار داروخانه دولتی کارکرد دارد. بنابراین، از لحاظ استراتژیک نوعی عقب‌ماندگی جدی داریم و به تدریج بدون برنامه‌ریزی، فقدان اطمینان بیشتر می‌شود.

معاون فنی، ‌ نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی کشور در رابطه با راه حل‌های احتمالی بیان کرد: برای تصمیم گیری کلان هم سیاست‌گذاری و هم برنامه‌ریزی متوجه وزارت بهداشت است و از طرف دیگر بخش شبه دولتی ما در تولید دارو و هم بخش‌های دیگر کمک بیشتری می‌گیرند و نمی‌توانیم این مداخله را از طریق سازمان نظام پزشکی یا صنف دارو به آسانی حل کنیم.

وی با بیان اینکه مشکل ما این است که بخش دولتی ما رقیب بخش خصوصی است، افزود: این از لحاظ استراتژیک بسیار خطاست و مشخص است که دولت قصد درآمدزایی دارد و از این قضایا دل نمی‌کند.

جهانگیری در پایان گفت: ما در بخش‌های مختلف دانشجو و داروساز را تربیت می‌کنیم، اما وقتی رقیب بزرگ آنها دولت می‌شود، اتفاق بدی می‌افتد و ما در قانون خود خودگردانی و درآمد اختصاصی را اصل قرار دادیم و سیاست‌های اصلی باید در این بخش با کمک قانون بازنگری شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی