گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك روانشناس سلامت گفت: اختلال شخصیتی مهم ترین عامل در وقوع طلاق است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش اظهار داشت: افزایش معیارهای صوری در انتخاب همسر و در طرف دیگر کاهش انتخاب بر اساس معیارهای سیرتی میزان طلاق در کشور را با رشد بالایی مواجه کرده است.

1396/03/08
|
09:30
|
برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی نقش ماهواره در افزایش طلاق، با حضور دکتر ناصر گودرزی (عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش و دکترای روانشناسی سلامت) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در ادامه ی برنامه گفت و گوی اجتماعی دکتر ناصر گودرزی با اشاره به معضلات اجتماعی به تحلیل های جامع نیاز دارد، گفت: بر اساس مطالعات و تجربیات در موضوع طلاق، عوامل وقوع طلاق در افراد همواره به دو حالت ایستا و پویا تقسیم می شود.

وی همچنین در ادامه افزود: برخی از ویژگی های ثابت افراد مانند فاصله طبقاتی، تحصیلی و بیکاری و اعتیاد در قالب عوامل ایستا می توانند رابطه ی میان زن و مرد را متمایز کنند، در کنار این، عواملی متغیر مانند هیجانات لحظه ای نیز می تواند در گسترش طلاق موثر باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش با اشاره به معیارهای صوری و سیرتی انتخاب، اظهار داشت: ظاهر، تحصیلات، ثروت از جمله معیار های صوری برای انتخاب همسر هستند، به طوری که افراد با تاثیر از محیط اطراف خود و به ویژه رسانه ها معیارهای صوری و یا صورتی خود را مشخص می کنند.

وی با بیان این که امروزه معیارهای سیرتی انتخاب در جامعه کم رنگ شده است، عنوان کرد: افزایش معیارهای صوری در انتخاب همسر و در طرف دیگر کاهش انتخاب بر اساس معیارهای سیرتی میزان طلاق در کشور را با رشد بالایی مواجه کرده است.

دکتر ناصر گودرزی با اشاره به نقش والدین در ازدواج فرزندان، خاطر نشان کرد: بسیاری از افراد با الگوگیری از رفتارهای پدر و مادر خویش، در هنگام ازدواج به دنبال تصویری از والدین خود در شریک زندگیشان هستند.

وی با تاکید بر این که شخصیت مهم ترین عامل در وقوع طلاق است، اظهار داشت: اختلالات شخصیتی همواره باعث بروز اختلافات متعدد در بین زوجین می شود، به طوری که روانشناسان امروزه در مشاوره های ازدواج در صورت وجود این معضل دستور منع ازدواج می دهند.

این دکترای روانشناسی سلامت همچنین در ادامه اضافه کرد: شروع زندگی با تکیه بر عشق رمانتیک می تواند رابطه ی زناشویی را در سال های بعد از ازدواج به خطر اندازد، چراکه عشق های در قالب رمانتیک پس از مدت کوتاهی به سردی و خاموشی می انجامد.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی