گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

منافات تصویب قانون و سرعت فضای مجازی

یک کارشناس ارشد فضای سایبر معتقد است مدت زمان اجرا و تصویب قانون در ایران به صورت خوشبینانه یکسال است؛ در حالی که این با فضای مجازی و سرعت موجود در آن منافات دارد.

1399/04/12
|
12:54

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «بررسی جایگاه و الزامات مجلس شورای اسلامی در عرصه حکمرانی فضای مجازی»و با حضور حسام‌الدین ملک محمدی(کارشناس ارشد فضای مجازی و مسائل بین‌الملل) و ارتباط تلفنی با رسول شمس(کارشناس ارشد سایبر الکترونیک) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

حسام‌الدین ملک محمدی(کارشناس ارشد فضای مجازی و مسائل بین‌الملل) درباره فضای مجازی گفت: ما با تناقضی رو به رو هستیم که کمی خنده‌دار و مضحک است که مسئولان خودشان در فضایی هستند که در حوزه رسمی جمهوری اسلامی فیلتر است و عضو تلگرام هستند. مردم با آقای رضاخواهی رو به رو هستند که نماینده مجلس است و از خود می پرسند که چرا توییتر برای ما فیلتر است؟... نکته اول این است که نمایندگان ما به پیام‌رسان‌های داخلی فضای مجازی کوچ کنند.

این کارشناس ارشد فضای مجازی عنوان کرد: ما در فضای مجازی شش ساحت داریم؛ ساحت کاربر که مردم استفاده کننده هستند و بعد ساحت‌های خدمات، امنیت، محتوا، زیرساخت و قوانین و مقررات داریم.

وی افزود:متأسفم برای وزارت ارتباطات که کودک هفت ساله می‌تواند به بدترین محتوا دسترسی پیدا کند.

امروز هرکسی در بازار کار می کند مجوز می‌گیرد، اما در فضای مجازی به دلیل عدم احراز هویت و ایجاد نکردن شبکه ملی اطلاعات، چنین موضوعی وجود ندارد.

*مدت زمان تصویب قانون طولانی است

در ادامه، رسول شمس(کارشناس ارشد سایبر الکترونیک) گفت: نمایندگان ما وقتی عضو شبکه‌های غیربومی هستند نمی‌توانند تصمیم بگیرند، چون تصمیم‌گیرنده و قانون‌گذار نباید مبتلا به انجام باشد.

شمس افزود: نظام تصمیم گرفته این شبکه اجتماعی از فهرست خارج شود و مجلس در خصوص قوانین شق نظارتی دارد و هم قانونگذار است هم ناظر؛ یعنی نماینده ای که از پیام‌رسان غیربومی استفاده می‌کند بتواند ناظر بر خودش باشد.

این کارشناس ارشد سایبر عنوان کرد: مدت زمان اجرا و تصویب قانون در ایران به صورت خوشبینانه یکسال است؛ در حالی که این با فضای مجازی و سرعت موجود در آن منافات دارد؛ چون فضای مجازی به معنای بی‌زمانی و بی‌مکانی است.

وی عنوان کرد:معتقدم روند مجلس در حوزه فضای مجازی مشکل دارد و زمانی که روند را درست کنیم، مشکلات دیگر را هم حل خواهیم کرد. فضای مجازی زمان و محدودیت و شفافیت ندارد و هویت افراد هم مشخص نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی