گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر: اولویت خدمات بیمه متعلق به 60 هزار معتاد است

جمعه‌پور درباره اولویت تخصیص بیمه سلامت گفت: ‌از میان 2 میلیون و 800 هزار نفر حدود 60 هزار نفر معتاد داریم و اولویت خدمات بیمه متعلق به این افراد است.

1399/04/16
|
12:43
|

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «بیمه درمان اعتیاد» با حضور حمید جمعه‌پور(مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدای برنامه، جمعه‌پور با اشاره به اینکه بحث بیمه مربوط به الزام قانون است، گفت: سازمان بیمه سلامت و ستاد مبارزه با مواد مخدر مکلف به اجرای قانون هستند.

جمعه‌پور ادامه داد: از سال 92 حدود 22 میلیارد، در سال‌های 93 و 94 حدود 30 میلیارد، سال 95 حدود 33 میلیارد تومان، سال 96 حدود 78 میلیارد و سال 97 نیز حدود 77 میلیارد برای بیمه سلامت مصوب شد و 40 هزار نفر در سال 97 برای استفاده از خدمات پوشش بیمه جذب شدند.

وی درباره اینکه چرا با وجود این اعتبار افراد بیشتری جذب نشدند، عنوان کرد: مهمترین مشکل ما مربوط به اجرا و معتادان فاقد هویت است و براساس آمار سازمان بیمه سلامت، هر بیمه‌ای که بخواهد ثبت شود باید حاوی اطلاعات هویتی باشد. بخش بزرگی از معتادان ما بی‌هویت، خیابان‌خواب و کارتن خواب بودند و اصلاً کارت ملی ندارند و نمی‌توانند پای اینترنت بروند.

جمعه‌پور با اشاره به اینکه اگر مانع هویتی نبود، پوشش بیمه‌ای خیلی گسترده‌تر می‌توانست باشد، افزود: تبصره 2 ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر سال 89 می‌گوید وزارت رفاه و تأمین اجتماعی موظف است ضمن تحت درمان و کاهش آسیب قراردادن معتادان بی‌بضاعت تمام هزینه‌های ترک اعتیاد را مشمول بیمه‌های پایه و بستری قرار دهد و دولت مکلف است همه ساله در لوایح بودجه اعتبارات لازم را پیش‌بینی و تأمین نماید.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: اگر این موضوع سال 98 اجرا نشده، یک تخلف است و در تمام سال 98 در حال پیگیری برای برقراری ردیف اعتباری بودیم.

وی با بیان اینکه امروز در آخرین شیوه‌های درمان اعتیاد در جهان ارتباط مالی بیمار و درمانگر در حال قطع شدن است، گفت: در تمام جهان همه تحت پوشش بیمه هستند و اگر بیماری به پزشک مراجعه می‌کند پولی پرداخت نمی‌کند.

جمعه‌پور با تصریح اینکه اعتقادی به پرداخت یارانه به بیمار ندارم، افزود: بهترین سیستم مربوط به بیمه است و زمانی که بیمه وارد کار می‌شود، نظارت بر مراکز بیشتر می‌شود و بیمه به راحتی پول پرداخت نمی‌کند.

وی تأکید کرد: قرار نیست 2 میلیون و 800 هزار نفر را تحت پوشش بیمه قرار دهیم و در تمام دنیا بیمه برای درصد خاصی از افراد معتاد است. از میان این 2 میلیون و 800 هزار نفر حدود 60 هزار نفر معتاد داریم و اولویت خدمات بیمه متعلق به این افراد است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی