گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

كارشناس مسئول درمان و كاهش آسیب اعتیاد: هنوز خدمات بستری در بیمه سلامت معتادان نیست

امیدی گفت: اکثر بیماران و معتادان ما نیاز به دریافت خدمات بستری دارند و هنوز بستری در خدمات بیمه‌ای گنجانده نشده و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

1399/04/23
|
15:31
|

برنامه گفتگوی اجتماعی با موضوع «بیمه درمان معتادان» با حضور مریم امیدی(کارشناس مسئول درمان و کاهش آسیب اعتیاد و ایدز سازمان بهزیستی استان تهران) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

مریم امیدی در ابتدا با اشاره به اینکه تا سال گذشته ما چنین مواردی داشتیم که پلیس مبارزه با مواد مخدر داخل گرمخانه‌ها می‌آمدند و افراد را جمع می‌کردند و می‌بردند، گفت: بعد از بررسی‌ها و پیگیری‌های انجام شده، این اتفاق نیفتاد و امیدواریم شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

وی افزود: سرپناه‌های شبانه ما دستور اکید برای پذیرش داشتند و هیچ فردی بیرون از مرکز باقی نماند و تا به‌حال هم اتفاق نیفتاده است.

کارشناس مسئول درمان و کاهش آسیب اعتیاد و ایدز درباره اعتبارات اختصاص یافته به بیمه درمان اعتیاد توضیح داد: اعتباری آمد و قرار بود هزینه شود و حتما امسال هزینه خواهد شد.

امیدی یادآوری کرد: به همین دستورالعمل فعلی هم ایرادهایی وارد است، چون فاز اجرایی در بخش سرپایی قابل اجراست؛ در صورتی که اکثر بیماران و معتادان ما نیاز به دریافت خدمات بستری دارند و هنوز بستری گنجانده نشده و نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

وی افزود: در دستورالعمل درخصوص معتادان متجاهر و مجهول‌الهویه نوشته شده، اما باید مشخص شود که برچه اساسی این کدهای یکتا چگونه است و معتقدم باید این کد باید با معرفی‌نامه خاصی ارائه شود.

امیدی ادامه داد: در این دستورالعمل تأکید شده مراکز درمان باید تحت پروتکل درمان متادون باشند و مراکز کاهش آسیب دانشگاه‌ها تحت پوشش درمان متادون هستند و مراکز بهزیستی متادونی در مراکز کاهش آسیب ندارند که بخواهند کد درمان به معتادان ارائه دهند.

این کارشناس کاهش آسیب سازمان بهزیستی استان تهران درباره قانون گفت: قانون‌ها معمولا به کمک‌ کسانی که در این قسمت تخصص لازم را دارند، نوشته می‌شود، اما وقتی هرقانونی به اجرا می‌رسد، مشکلات خود را نشان می‌دهد و دیکته ننوشته غلط ندارد و پیش زمینه این قانون هم یک فکر بسیار عالی است و به‌عنوان نیاز اولیه خدمات اجتماعی هرکشوری شناخته می‌شود.

امیدی افزود: به دلیل اینکه می‌دانیم برای اجرای تبصره‌ها تا حدودی دچار چالش می‌شویم، درخواستم این است که بازنگری داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی