گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

زالو درمانی یکی از پرخطرترین روش‌های درمان است

یک پزشک طب ایرانی گفت: متاسفانه زالو درمانی یکی از پرخطرترین موارد درمان است که امروزه به وفور از آن استفاده می‌شود.

1399/05/21
|
15:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه " گفتگوی اجتماعی " با موضوع عطاری یا اتاق عمل؟ بررسی و آسیب شناسی فروش دارو در عطاری‌ها و مراکز درمانی در ارتباط تلفنی با دکتر حسین زمانی از موسسه سلامتکده طب ایرانی کیمیا‌ روانه آنتن شد.

حسین زمانی در آغاز بر آموزش مردم تاکید کرد و گفت: یکی از کارهایی که بار و فشار کاری بخش تعزیرات و بخش نظارت بر درمان را کم می‌کند آموزش درست به مردم است‌. اگر مردم بیاموزند که در زمان بروز مشکلات و آسیب‌های جسمی علت را جستجو کنند و تغذیه و سبک زندگی خود را واکاوی کنند در مراجعه نادرست آنها به افراد تاثیر گذار خواهد بود.

وی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: رسانه‌ها در این میان نقش بسیار مهمی در آموزش دارند و می‌توانند به مردم آگاهی ببخشند. به عنوان مثال کسی که چاق می‌شود باید به جای مصرف دارو و مواد بی نام و نشان، تحت نظارت پزشک متخصص قرار بگیرد.

این متخصص طب ایرانی تاکید کرد: مردم باید بدانند درمان آنقدر مشکل و دانش پزشکی آنقدر وسیع است که یک پزشک 7 سال تحصیل می‌کند تا اصول مقدماتی را بیاموزد، با این حال چگونه یک عطار می‌تواند با گیاهان دارویی آنها را درمان کند. چگونه ممکن است بدون بررسی کبد یک فرد چاق دارویی برای او تجویز کرد که متابولیسم او را افزایش دهد. به عنوان مثال عرق نعناع به عنوان درمان نفخ استفاده می‌شود این در حالی است که اگر فرد اسپاسم گوارشی داشته باشد این عصاره بسیار خطرناک است.

زمانی با بیان این که آموزش به مردم هزینه‌های تحمیل شده به وزارت بهداشت را کم می‌کند، گفت: اگر یک برآورد هزینه‌ای صورت بگیرد که نشان دهد چه تعداد از مردم به دلیل عدم آگاهی درست به مراجع غیر پزشکی برای درمان مراجعه می‌کنند عمق فاجعه مشخص می‌شود.

وی به زالو درمانی به عنوان یکی از شایع ترین روش‌های درمان در این روزها اشاره کرد و گفت: متاسفانه این نوع درمان یکی از پرخطرترین موارد درمان است که امروزه به وفور از آن استفاده می‌شود. حتی درصورتی که فرد حرفه‌ای باشد و به درستی از این روش استفاده کند چگونگی از بین بردن زالوها و عدم مخلوط شدن آن با زباله‌های عادی بسیار اهمیت دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود.

به عقیده زمانی هر اندازه واحدهای بازرسی و نظارت را افزایش دهیم تا زمانی که آگاهی 80 میلیون جمعیت ایرانی درباره این مسائل کم باشد نمی‌توان دربرابر آن ایستاد و مشکل را حل کرد. اینکه پشت در یک عطاری صف چند متری تشکیل می‌شود نشان می‌دهد از عدم آگاهی و دانش مردم سواستفاده می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی