گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

در گفت و گوی اجتماعی مطرح شد: مردم ایران، مردمی شفاهی هستند

یک کارشناس رسانه و فضای مجازی اظهار داشت: انتقال شفاهی مفاهیم در جامعه، اعتبار موضوع مورد انتقال را زیر سوال برده و هیجان افراد را در مورد حرف های رد و بدل شده افزایش می دهد.

1396/03/15
|
13:25
|

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی شایعات در فضای مجازی، با حضور مرادعلی امین وند (پژوهشگر فضای آینده پژوهی و کارشناس رسانه و فضای مجازی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه مرادعلی امین وند با اشاره به این که شایعه یک پدیده ی غیرمعتبر و تحریفی است، گفت: بدون شک موضوع و محتوای شایعه سند عقلی و اعتباری ندارد، به عبارت دیگر شایعه در اصلاح امروزی معادلی همسان با دروغ دارد.

وی همچنین در ادامه افزود: شایعات و دروغ های مختلف در اکثر اوقات در جهت اهداف خاص سیاسی و امنیتی به وجود آمده و دنبال می شوند.

این کارشناس رسانه و فضای مجازی با بیان این که مردم ایران، مردمی شفاهی هستند، اظهار داشت: متاسفانه مردم ایران در دهه های اخیر از کتاب و مطالعه فاصله گرفته اند، به طوری که انتقال مفاهیم در کشور همواره از طریق غیر کتبی و شفاهی صورت می گیرد.

وی همچنین در ادامه اضافه کرد: انتقال شفاهی مفاهیم در جامعه، اعتبار موضوع مورد انتقال را زیر سوال برده و هیجان افراد را در مورد حرف های رد و بدل شده افزایش می دهد.

مرادعلی امین وند در خصوص نقش فضای مجازی در انتقال شایعات، توضیح داد: فضای مجازی امروزه به واسطه ی متن و ویژگی های منحصر به فرد خود مبدل به ابزاری شده است که زمینه ی ایجاد و انتقال شایعات و دروغ را فراهم می کند.

وی با بیان این که اکثر مردم ایران بدون اطلاعات کافی از فضای مجازی از این فضای بهره می گیرند، خاطر نشان کرد: سرعت بسیار و هزینه های اندک فضای مجازی باعث شده تا روند شایعه پراکنی از قالب شفاهی به قالب مجازی تغییر پیدا کرده و رشد کند.

این پژوهشگر فضای آینده پژوهی با اشاره به این که دشمنان کشور برنامه های نفوذی خود را بر اساس ضعف های فرهنگی ایران نتظیم می کنند، گفت: متاسفانه آموزش و پرورش در کشور همواره بدون در نظر گرفتن پرورش افراد فقط روال آموزشی را در نظر گرفته است.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی