گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك نماینده مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: نبود عدالت آموزشی، مشکل اصلی در حوزه آموزش کشور است

الله وردی دهقانی نبود عدالت آموزشی را مشکل اصلی در حوزه آموزش دانست و گفت: متاسفانه شاهد تبعیض‌هایی در امکانات آموزشی هستیم.

1399/07/05
|
08:48
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع مافیای انتخاب رشته کنکور و با حضور دکتر الله وردی دهقانی نماینده مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

الله وردی دهقانی درباره اقدامات مجلس در خصوص کنکور گفت: مجالس گذشته خودشان باید در مورد عملکردشان صحبت کنند اما مجلس یازدهم تازه تشکیل شده است و نسبت به وضعیت کشور نیز بسیار حساس است و قدم‌های بسیار موثری و مفیدی برداشته است.

وی کنکور را محصول آموزش و پرورش برای نیروهای متخصص به دانشگاه‌ها و تربیت آن‌ها در آموزش عالی دانست و عنوان کرد: انتخاب رشته یک کار مهندسی است. هر داوطلب که رتبه‌ای در دانشگاه آورده است و اگر کسی با شرایط موجود انتخاب رشته کند، قطعا رشته مورد نظر و هم محل تحصیل یکسان نخواهد داشت و به همین جهت توصیه می‌شود با توجه به رتبه، رشته و محل تحصیل، از مشاوران تحصیلی استفاده کنند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی نبود عدالت آموزشی در تمام کشور را مشکل اصلی در حوزه آموزش دانست و اظهار کرد: متاسفانه شاهد تبعیض‌هایی در امکانات آموزشی هستیم. در شهرهای پیشرفته و بزرگ امکانات زیادی در دسترس دانش‌آموزان بوده است و در شهرهای کمتر توسعه یافته، این امکانات بسیار کم است و یا حتی در برخی مناطق از حداقل‌ها نیز بی‌بهره هستند.

وی با بیان اینکه فرآیند انتخاب دانشجو در کشور با کنکور گره خورده است، به موضوع برگزاری کنکور در شرایط کرونا اشاره کرد و گفت: این بحران در تمام جهان ایجاد شده است و این ادعا که مافیای کنکور باعث برگزاری کنکور شد، غلط است. در مواجه با این شرایط یا باید کنکور را حذف کنیم و برای یک سال دانشجو نپذیریم و یا به صورت خلع الساعه یک راهکار جدید برای جذب دانشجو ایجاد کنیم که عملا مقدور نیست.

دهقانی با تصریح بر اینکه آزمون کنکور با پروتکل برگزار شد، بیان کرد: غیر از برگزاری کنکور با رعایت حداکثری کنکور راه دیگری وجود نداشت. اگر می‌خواستیم کنکور را عقب بیاندازیم باید یک سال تحصیلی را لغو می‌کردیم و مشخص نبود چه زمان دیگری فرصت برگزاری کنکور به وجود بیاید.

وی افزود: حتی اگر کنکور را هم عقب می‌انداختیم، مافیای کنکور، موسسات آموزشی و تولیدکنندگان کتاب‌های تست متوقف نمی‌شدند و تمام این‌ها به کار خود ادامه می‌دادند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی