گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت‌وگو: فضای مجازی نیازمند مدیریت هوشمند است

قاضی‌زاده هاشمی با تصریح بر اینکه آنچه در مواجهه با فضای مجازی باید انجام دهیم، مدیریت هوشمند است، اظهار کرد: این مدیریت هوشمند اعم از حوزه تقنینی و قانون گذاری، مدیریت اجرایی بر بستر فضای مجازی و تعیین متولیان مشخص و واحد است.

1399/07/06
|
12:02
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو در خصوص اپلیکیشن‌های ضد اخلاقی در قلب فضای مجازی با سید علیرضا آل داوود پژوهشگر فضای مجازی و دکتر سید احسان قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید احسان قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه بخش زیادی از فضای مجازی در ایران توسط پیام رسان‌های خارجی پوشش داده شده است، اشاره کرد: در ابتدای فعالیت شبکه‌های اجتماعی موبایلی، درباره وی چت بحث می‌کردیم و در کنار آن بسیاری از پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک نیز مطرح بودند.

وی با تصریح بر اینکه آنچه در مواجهه با فضای مجازی باید انجام دهیم، مدیریت هوشمند است، اظهار کرد: این مدیریت هوشمند اعم از حوزه تقنینی و قانون گذاری، مدیریت اجرایی بر بستر فضای مجازی و تعیین متولیان مشخص و واحد است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به جولان پیام رسان‌های خارجی در چند سال گذشته، عنوان کرد: برخی از این پیام رسان‌ها فیلتر شدند و برخی از آنها مجددا به نوع دیگری متصل شدند و این کوچ‌های دائمی در فضای مجازی بین پیام رسان‌ها، وضعیتی را ایجاد کرده است که ناشی از فضای بلبشو در این عرصه است.

وی اشاره کرد: سیاست گذاری‌هایی که در بخش‌های مختلف، حتی شورای عالی فضای مجازی یا سایر مراجع تصمیم گیر در این حوزه صورت گرفته است، هیچ گاه رنگ اجرا به خود ندیده است و مهمترین نمونه آن درباره ترافیک اینترنت است که حجم بالای این ترافیک به یک یا دو پیام رسان داده می‌شود و بقیه شبکه‌ها محروم هستند. همچنین قرار بود حجم ترافیک کنترل شود اما کنترل‌های لازم صورت نگرفته است و در نتیجه در گذر زمان پیام رسان‌های جدید خارجی اضافه شدند.

در ادامه برنامه سید علیرضا آل داوود در ادامه با اشاره به حکمرانی شبکه‌ای آمریکایی‌ها در دنیا، گفت: آمریکایی‌ها در سال 1991 میلادی زیرساخت ملی اطلاعات خود را راه انداختند و از آن زمان تاکنون به یک موضوع حساسیت دارند؛ حفاظت از اطلاعات ملی برای حکمرانان آمریکا اهمیت بسیار زیادی دارد و اینکه کسی با سرقت اطلاعات برای مردم آمریکا ذائقه سازی نکند.

وی به دعوای آمریکا با تیک تاک که یک شبکه اجتماعی چینی است، اشاره و بیان کرد: این کار را سال‌ها است که آمریکایی‌ها دارند انجام می‌دهند؛ آمریکا یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه فضای مجازی و بومی سازی آن است.

این پژوهشگر فضای مجازی با تصریح بر اینکه اپلیکیشن‌ها یک کالا محسوب می‌شوند که به هر نقطه از دنیا بروند، فرهنگ را با خود به آن نقطه از دنیا می‌برند، اظهار کرد: در شبکه اجتماعی اینستاگرام بارها لایوهای ضد فرهنگی پخش شده است و این نشان از محتوای این شبکه اجتماعی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی