گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل بازرسی و رسیدگی به شكایات دیوان عدالت اداری: رسیدگی به تخلفات شوراهای شهر، نیازمند موشکافی در عوامل تخلف‌زا است

کریمی در رادیو گفت‌وگو تاکید کرد: باید به دنبال بررسی و موشکافی عوامل تخلفات و آسیب شناسی در شوراهای شهر و شهرداری‌ها باشیم.

1399/07/08
|
12:01
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی پرونده‌های تخلف شوراهای شهر و شهرداری و با حضور دکتر سعید کریمی مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری به روی آنتن رفت.

سعید کریمی با تصریح بر اینکه غاطبه نیروهایی که در شوراهای شهر و شهرداری‌ها مشغول به کار هستند، افراد زحمتکش و دلسوزی هستند، گفت: با بسیاری از این افراد در ارتباط بوده‌ام و جلسات آموزشی زیادی با آن‌ها داشته‌ایم. وقتی به برخی از روستاها می‌رفتم، مشاهده می‌کردم اعضای شورای روستا بسیار فعال هستند و برای اعتلای روستا کار می‌کنند.

وی ضمن تصریح بر اینکه نباید باعث دلسردی فعالان واقعی در شوراهای شهر و شهرداری‌ها شویم، در عین حال تاکید کرد: باید به دنبال بررسی و موشکافی عوامل تخلفات و آسیب شناسی در شوراهای شهر و شهرداری‌ها باشیم.

مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات دیوان عدالت اداری با اشاره به تخلفاتی که در شوراهای شهر و شهرداری‌ها رخ می‌دهد، از رسیدگی قاطعانه این تخلفات گفت و بیان کرد: بر اساس قانون، هیئت‌های حل اختلافی برای رسیدگی به تخلفات شوراهای شهر و شهرداری‌ها وجود دارد. با رسیدگی به این تخلفات، ممکن است گاهی کل یک شورا منحل شود و گاهی نیز از عضو یک شورا سلب صلاحیت می‌شود.

وی به وجود پروندهای مختلف در دیوان عدالت اداری با موضوع تخلفات شوراهای شهر و شهرداری‌ها اشاره و اظهار کرد: آنچه اهمیت دارد آسیب شناسی در خصوص ارتقاء کیفیت شناسایی و رسیدگی به تخلفات شوراهای شهر و شهرداری‌ها است.

کریمی به بازداشت دو تن از اعضای شورای اسلامی شهر چلگرد اشاره کرد و گفت: ورود به این پرونده از طریق دادستان بوده است و بر اساس آئین دادرسی کیفری، تا وقتی پرونده در مرحله تحقیقات است، انتشار اطلاعات آن منع قانونی دارد.

وی به اختیارات فرمانداران در این حوزه اشاره و بیان کرد: فرماندار در چنین زمانی می‌تواند پروسه رسیدگی به تخلفات اعضای شورای شهر را در هیئت رسیدگی به تخلفات راه بیندازد و در صورت اثبات تخلفات، اعضای علی‌البدل جایگزین اعضای متخلف شورا می‌شوند زیرا ممکن است رسیدگی به پرونده قضایی ماه‌ها به طول بینجامد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی