گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك خبرنگار در رادیو گفت‌وگو: شهرداری تهران 65 هزار نفر کارمند دارد اما به 130 هزار نفر حقوق می‌دهد!

کسایی زاده گفت: چرا باید شهرداری تهران به 130 هزار نفر حقوق بدهد در حالی که کارمندان رسمی شهرداری 65 هزار نفر است و این آماری است که توسط شورای شهر اعلام شده است و این یعنی ماهیانه 550 میلیارد تومان از خزانه تهران مصرف می‌شود.

1399/07/09
|
09:34
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی پرونده‌های تخلف شوراهای شهر و شهرداری‌ها و با حضور سید هادی کسایی زاده خبرنگار به روی آنتن رفت.

کسایی زاده درباره اقدامات ضروری که می‌تواند مانع فساد در شهرداری‌ها شود توضیح داد و گفت: نخستین گام برای این امر مهم این است که سامانه شفافیتی که در شهرداری تهران ایجاد شده است را به کل کشور عمومیت بدهیم تا معاملات، قراردادها، مزایده‌ها و همچنین حقوق‌ها و دستمزدها ثبت شوند.

وی افزود: دومین کاری که باید در این زمینه انجام دهیم اصلاح قانون کمیسیون ماده 100 شهرداری است. همچنین دولت و مجلس باید در تصویب قانون گردش آزاد اطلاعات همتی به کار بگیرند.

این خبرنگار از ضرورت شورای ارزیابی شایستگی مدیران گفت و بیان کرد: اگر این شورا ایجاد شود، هر اقدامی در هر پست و مقامی در حوزه شهری شاهد نخواهیم بود. چرا باید شهرداری تهران به 130 هزار نفر حقوق بدهد در حالی که کارمندان رسمی شهرداری 65 هزار نفر است و این آماری است که توسط شورای شهر اعلام شده است.

وی با بیان اینکه ماهیانه 550 میلیارد تومان از خزانه عمومی تهران باید خرج حقوق افراد در شهرداری شود، عنوان کرد: آقای فراهانی یکی از اعضای شورای شهر، دو سال پیش مصاحبه‌ای کرد و گفت در شرکت بهره‌برداری مترو چهار هزار نیروی علاف داریم و این آمار فاجعه و فسادآور است.

کسایی زاده با اشاره به اینکه در حالی130 هزار حقوق بگیر در شهرداری تهران وجود دارد که در لندن با آن گنجایش و جمعیت، 15 هزار نیرو وجود دارد و این نشان از چاق شدن شهرداری تهران است، اظهار کرد: متاسفانه هر کسی عضو شورای شهر تهران می‌شود، یکی از اقوام خود را در شهرداری منصوب می‌کند. در حال حاضر یکی از اعضای شورای شهر، فرزند برادر خود را دهیار کرده است. متاسفانه این پست‌ها به صورت گرایشی و سیاسی در شورای شهر و شهرداری‌ها تقسیم می‌شوند.

این خبرنگار با تاکید بر اینکه باید گزارش‌گران ضد فساد را تشویق کرد، گفت: گزارشگری که چه در قالب خبرنگار و چه کارمند شهرداری فساد را گزارش می‌کند، هیچ عایدی ندارد. در حالی که در آمریکا، اگر کسی فسادی را گزارش کند، 20 درصد از میزان مبلغ فساد را هدیه دریافت می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی