گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك جامعه شناس گفت: فضای مجازی ارتباطات موزائیکی را گسترش می دهد

یک جامعه شناس ایرانی اظهار داشت: آموزش و فرهنگ سازی در عرصه فضای مجازی می تواند تهدید های منصوب به این پدیده را به فرصت های مثبت و ارزشمند تبدیل کند.

1396/03/21
|
13:33
|

برنامه "گفت و گوی اجتماعی" با موضوع بررسی نارضایتی های خانوادگی در فضای مجازی، با حضور دکتر یاسمن توحیدیان (مدرس دانشگاه و جامعه شناس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر یاسمن توحیدیان با اشاره به این که کشور ایران در حال حاضر با پدیده ی تاخر فرهنگی مواجه شده است، گفت: در حال حاضر متاسفانه تکنولوژی های مختلف بدون زیرساخت های فرهنگی و بسترهای مناسب وارد کشور شده و شروع به فعالیت می کنند.

وی همچنین در ادامه افزود: جذابیت و تنوع بیش از اندازه در فضای مجازی بسیاری از افراد را درگیر استفاده از این فضا کرده است، به طوری که افراد بدون اطلاع از فرهنگ های منحصر به این موضوع از فضای مجازی بهره می گیرند.

این جامعه شناس ایرانی در خصوص ویژگی های مثبت فضای مجازی در کشور، اظهار داشت: آموزش و فرهنگ سازی در عرصه فضای مجازی می تواند تهدید های منصوب به این پدیده را به فرصت های مثبت و ارزشمند تبدیل کند.

وی در خصوص ارتباط فضای مجازی با زندگی خانوادگی افراد، توضیح داد: فضای مجازی با قرارگیری در بین خانواده هایی پرتلاطم و ناآرام، جو فکری و روحی افراد را مورد توجه و آسیب قرار می دهد.

دکتر یاسمن توحیدیان با اشاره به سوتفاهم های ایجاد شده در فضای مجازی، خاطر نشان کرد: ایجاد مکالمه و ارتباط در فضای مجازی در کنار تمام مزیت ها، می تواند عللی برای بروز سوتفاهم ها در بین افراد شود؛ چرا که همواره مکالمه های مجازی و غیر حضوری زمینه ی ایجاد سوتفاهم ها را افزایش می دهد.

وی در خصوص ارتباط های موزائیکی، اذعان داشت: متاسفانه امروزه فضای مجازی و بسیاری از شبکه های پیام رسان ارتباط موزائیکی بین افراد را گسترش داده است؛ به طوری که اعضای خانواده در یک خانه و در کنار یکدیگر درگیر گروه ها و دنیاهایی متمایز شده اند.

این مدرس دانشگاه در ادامه اضافه کرد: برای جلوگیری از آسیب های فضای مجازی، بهتر است که استفاده از این فضا در کنار ارتباط های سنتی و حقیقی صورت گیرد، به طوری که افراد در استفاده از فضای مجازی و ارتباطات حقیقی حداکثر تعامل و تعادل را به کار گیرند.

فایل صوتی برنامه "گفت و گوی اجتماعی" از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، این برنامه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی