گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل دفتر هماهنگی و نظارت امور جوانان وزارت ورزش: بین دستگاه‌های اجرایی و سیاست‌گذار در حوزه مد و لباس رویکرد واحدی وجود ندارد

اسدی از نبود یک رویکرد واحد در بین دستگاه‌های اجرایی و سیاست گذار در حوزه مد و لباس انتقاد کرد و گفت: متاسفانه وقتی با پدیده جدیدی در حوزه فرهنگ روبرو می‌شویم آن را ممنوع می‌کنیم.

1399/08/05
|
13:52
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص سودای مدلینگ و شرایط پیش رو در فضای مجازی و اینستاگرام با دکتر کبری خزعلی مسئول شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر روح الله اسدی مدیر کل دفتر هماهنگی و نظارت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کبری خزعلی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به حوزه مد و لباس ورود کرده است، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی در این حوزه به نوگرایی و توجه جوان به نو بودن، مطرح بودن و داشتن شخصیتی ارزشی برای کسب محبوبیت اجتماعی توجه کرده است.

وی مصوبه مجلس و تصویب قانون مد و لباس در سال 1385 را نشانه توجه قانون گذار به مد و لباس دانست و عنوان کرد: مد و لباس نیاز نسل جوان به عنوان یک نیاز اصیل فرهنگی است زیرا انسان‌ها بر اساس استعدادها، ظرفیت‌ها و توانایی و همچنین مهارت‌ها در فضایی که جامعه زمینه سازی می‌کند.

مسئول شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: در حقیقت تنها موضوعی که جامعه تحمیل می‌کند جهت دهی تحت عنوان مد است هر چند پوشیدن لباس انتخاب شخصی و فردی افراد است. جامعه با انتخاب مد در هر سال، افراد را به سمت پوششی که به عنوان مد انتخاب کرده است سوق می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه مد و لباس در حد متعادل یک ضرورت اجتماعی است، اظهار کرد: بعضی از مدها با فرهنگ ایرانی و اسلامی عجین می‌شود که بسیار مطلوب است اما اگر با رها کردن ارزش‌ها همراه باشد که امروز نیز با آن مواجه هستیم، مشکلات فرهنگی زیادی به وجود می‌آید.

روح الله اسدی با تصریح بر اینکه مد و لباس یکی از مسائل مهم هر جامعه‌ای است که از ابعادی گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی قابل توجه و بررسی است، اظهار کرد: برخی افراد معتقد هستند مد، نشانه‌ای از رشد و تمدن است و برخی دیگر اعتقاد دارند مد نشانه‌ای از خودباختگی و بی هویتی است.

وی از نبود یک رویکرد واحد در بین دستگاه‌های اجرایی و سیاست گذار در حوزه مد و لباس انتقاد کرد و گفت: وقتی نظرات و عملکرد دستگاه‌های مختلف از ستادهای ملی و استانی ساماندهی امور جوانان تا سایر نهادها را بررسی می‌کنیم متوجه می‌شویم دیدگاه و نظرات واحدی درباره مد و لباس وجود ندارد. برخی دستگاه‌ها معتقد هستند مد و لباس اصلا صنعت است و برخی دیگر از نهادها اعتقاد دارند باید موضوع مد و لباس جمع شود و اساسا صنعتی به این نام وجود ندارد.

مدیرکل دفتر هماهنگی و نظارت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با انتقاد از برخوردهایی که در حوزه‌های فرهنگی روی می‌دهد، بیان کرد: متاسفانه وقتی با پدیده جدیدی در حوزه فرهنگ روبرو می‌شویم آن را ممنوع می‌کنیم. در حوزه مدلینگ نیز آن را بد دانستیم زیرا هیچ شناختی از آن نداشتیم زیرا این سختی را به خودمان نمی‌دهیم که زیرساخت‌های آن را متناسب با فرهنگ خودمان تغییر دهیم و این موضوع را در تمام مسائل فرهنگی از ماهواره را تا مد و لباس می‌توان مشاهده کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی