گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی: استرس ناشی از کرونا، سبب تغییرات گسترده در رفتار اجتماعی افراد شده است

ابوالقاسم عیسی مراد در رادیو گفت‌وگو گفت: کرونا در سبک زندگی افراد استرس ایجاد کرده است و این مسئله نیز موجب بروز تغییرات گسترده اجتماعی در رفتار آدم‌ها شده است.

1399/08/06
|
10:00
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص کرونا و مدهای پیش رو با دکتر کبری خزعلی مسئول شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر ابوالقاسم عیسی مراد عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و روانشناس به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کبری خزعلی، تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی دوران کرونایی را به فال نیک گرفت و گفت: باید برای دوران پسا کرونا و اتفاقات مشابهی که پس از آن به وجود خواهد آمد، پیش بینی کنیم و آنگونه که مطلب جامعه است، به آن بپردازیم.

وی تاکید کرد: باید بر اساس شرایط روز و سبک زندگی کرونا، در هر بخش از جمله مد و لباس آئین نامه‌های مخصوص آن تدوین و اجرا شود و این کار مهم بر عهده کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی از تغییرات اساسی مد و لباس به دلیل کاهش رفت و آمدها و دید و بازدیدها گفت و بیان کرد: کاهش مراجعات مردم به مهمانی‌ها، سبب کاهش نیاز به لباس و در نتیجه موجب عدم تقاضا و عرضه به صورت همزمان در جامعه شده است.

خزعلی از کاهش گرایش جوانان به گرفتن مراسم ازدواج در ایام کرونا گفت و بیان کرد: بسیاری از جوانان اعلام کردند این شرایط موقعیت مناسبی برای ازدواج‌های آسان و کم هزینه و فرزندآوری است و در این شرایط با صرف نظر کردن از مراسم‌های چند میلیونی ازدواج، هزینه‌ها در این زمینه بسیار کاهش پیدا کرده است.

در ادامه برنامه ابوالقاسم عیسی مراد با بیان اینکه ارتباط معناداری بین کرونا و همرنگی اجتماعی به عنوان یکی از ابعاد مد وجود ندارد، گفت: یکی از افکار و هیجانات بشری، هم نوایی و هم رنگی با جماعت است و اساسا این رفتار اجتماعی، جزو نیازهای ذاتی بشری است زیرا انسان دوست دارد خود را نشان دهد.

این روانشناس به افراط گرایی در خودنمایی برخی افراد و گرایش شدید به مد گفت و بیان کرد: این مسئله ارتباط معناداری با اختلالات شخصیتی پیدا می‌کند زیرا برخی افراد شخصیت نمایشی و خودشیفتگی دارند. این افراد سعی می‌کنند در همه وجوه اجتماعی چه عزا و چه عروسی، خودشان را هم رنگ جامعه نشان دهند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه افراط در مد گرایی و خودنمایی، به دلیل اعتماد به نفس پایین و عزت نفس شکست خورده انسان‌ها است، اظهار کرد: در دوران کرونا میزان شناخت انسان از خود و جامعه تغییر پیدا کرده است و تعاملات مستقیم و غیرمستقیم تغییرات گسترده داشته است که دامنه این تغییرات بسیار زیاد است.

وی کرونا را یک بحران در حوزه اجتماعی دانست و عنوان کرد: زوایای دید انسان‌ها با شناخت سالم و به هنجار می‌تواند کمک کند تا پدیده کرونا را واکاوی کند. حقیقت این است که کرونا به دلیل ناشناخته بودن، در سبک زندگی افراد استرس زیادی ایجاد کرده است و این مسئله نیز موجب بروز تغییرات گسترده اجتماعی در رفتار آدم‌ها شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی