گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

دبیر اسبق كارگروه مد و لباس: پوشش در ایام کرونا علاوه بر سلامت باید زیبایی افراد را تامین کند

حسین زاده با اشاره به شیوع کرونا گفت: در این وضعیت، آنچه در اولویت قرار دارد، سلامت افراد است و در چنین شرایطی، پوشش باید هم سلامت افراد را تضمین کرده و هم آراستگی مورد نظر آنها را تامین کند.

1399/08/06
|
12:30
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع کرونا و مدهای پیش رو و با حضور علیرضا حسین زاده دیلمی دبیر اسبق کارگروه مد و لباس و پژوهشگر حوزه سبک زندگی به روی آنتن رفت.

علیرضا حسین زاده دیلمی با اذعان به اینکه کرونا قطعا در سبک زندگی تاثیر شگرفی داشته است، گفت: وسعت مقوله سبک زندگی خیلی بیشتر از لباس و مد است. وقتی از مد صحبت می‌کنیم، ذهن‌ها به سمت لباس می‌رود اما سبک زندگی دایره بسیار گسترده‌ای دارد و در تمام شاخه‌های زندگی جامعه دیده می‌شود.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم تاثیر کرونا را بر سبک زندگی مردم بررسی کنیم، هم تاثیرات مثبت و هم تاثیرات منفی قابل احصاء است. وقتی از سبک زندگی سخن می‌گوییم، در حقیقت از آداب و آئین‌های زندگی سخن گفته‌ایم.

دبیر اسبق کارگروه مد و لباس با بیان اینکه سبک زندگی اسلام به دنبال تعادل دو حیثیت وجود انسان یعنی فطرت و طبیعت است، اظهار کرد: در این سبک زندگی، تلاش بر این است که انسان این دو ساحت وجودی خود را در مسیر تکامل به طور موزون رشد دهد و هیچ کدام نباید نادیده گرفته شوند.

وی با اشاره به شیوع کرونا عنوان کرد: در این وضعیت، آنچه در اولویت قرار دارد، سلامت افراد است و در چنین شرایطی، پوشش باید هم سلامت افراد را تضمین کرده و هم آراستگی مورد نظر آن‌ها را تامین کند.

این پژوهشگر حوزه سبک زندگی با بیان اینکه لباس در قرآن بر مبنای دو مفهوم پوشش و زیبایی تاکید دارد، اظهار کرد: اگر مضمونی به عنوان سلامت را بخواهیم در پوشش تعیین کنم، باید انتظارات من از زیبایی که نشان دهنده هویت من است را هم در جامعه تعیین کند.

حسین زاده دیلمی ضمن اشاره به این مسئله که پوشش انسان همیشه به هر کیفیتی تامین می‌شود، در عین حال بیان کرد: متاسفانه خیلی در تامین انتظار به حق مردم در لباس‌های مردم بر اساس هویت و منزلت اجتماعی‌شان توفیق نداشته‌ایم زیرا اساسا رشته طراحی را از دست داده‌ایم و نقشی در ترکیب بین مضمون و محصول نداریم در حالی که این مسئله یک زنجیره مهم در مد و لباس است که امروز در ایام کرونا اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی