گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مردم اصفهان و ورزنده در مجلس: اقدامات دستگاه‌ها در جهت دیرکرد در ازدواج و تشکیل خانواده بوده است

بانکی پور فرد با تصریح بر اینکه در اسناد بالادستی نظام، ازدواج مورد حمایت قرار دارد، گفت: وقتی به آئین نامه‌ها ورود می‌کنیم، شاهد هستیم جدیت لازم وجود نداشته است.

1399/08/07
|
13:45
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع ازدواج آسان و با حضور دکتر امیرحسین بانکی پورفرد نماینده مردم اصفهان و ورزنده در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

امیرحسین بانکی پورفرد، ازدواج را حق طبیعی، مسلم و شرعی هر انسان دانست و گفت: خود ازدواج نیاز طبیعی انسان‌ها است و این نیاز بر اساس یکسری آداب و رفتارها تامین می‌شود. اگر این آداب قرار باشد آنقدر سخت شود که اصل نیاز را تحت الشعاع خود قرار دهد، خلاف منش انسانی است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در برهه‌هایی شاهد هستیم، آداب و رسوم ازدواج، چشم و هم چشمی‌ها و تجمل گرایی، آنقدر شرایط ازدواج را سخت می‌کند که بخش زیادی از جامعه اساسا نمی‌توانند به آن فکر کنند. باید به گونه‌ای عمل کنیم که در عین حالی که سنت‌های خوب ازدواج رعایت می‌شود، شرایط آن سخت نشود.

*کرونا و گرایش جامعه به سمت آسان شدن ازدواج

نماینده مردم اصفهان و ورزنده در مجلس، کرونا را موجب گرایش جامعه به سمت آسان شدن ازدواج دانست و عنوان کرد: در ماه‌های اخیر الگوهای جدیدی از ازدواج آسان ارائه می‌شود که با توجه به شرایط معیشتی و اقتصادی، مثمر ثمر بوده است. با وجود آنکه در ماه‌های نخست شیوع کرونا، شوکی در ازدواج‌ها ایجاد و باعث کاهش آمار در این حوزه شد، اما پس از آن با همزیستی که به وجود آمد، یک شرایطی برای ازدواج آسان ایجاد شد.

وی به کمبودهای قانونی برای حمایت از امر ازدواج اشاره و بیان کرد: در فیش حقوق کارگران اصلا برای حق تاهل، مبلغی در نظر گرفته نشده است و برای کارمندان مبلغی که در نظر گرفته شده است بیشتر شبیه به شوخی می‌ماند. هزینه‌ای که برای حق اولاد در فیش حقوق پرداخت می‌شود با هزینه‌های که در واقعیت جامعه برای فرزندان باید صرف شود، اصلا قابل مقایسه نیست.

بانکی پورفرد با اشاره به اینکه قانون اساسی تاکید دارد تمام قوانین مصوب باید در جهت تحکیم خانواده و تسهیل ازدواج باشد، در عین حال ابراز کرد: متاسفانه این مسئله کمتر در قوانین مصوب و آئین نامه‌های ابلاغی رعایت شده است و اساسا چنین نگاهی در میان مسئولین وجود نداشته است.

وی با تصریح بر اینکه در تمام اسناد بالادستی نظام، خانواده و ازدواج مورد حمایت قرار دارد، اظهار کرد: وقتی به آئین نامه‌ها و اجرای مجریان ورود می‌کنیم، شاهد هستیم متاسفانه جدیت لازم وجود ندارد و حتی مسیر اقدامات به سمتی است که سبب دیرکرد در ازدواج و تشکیل خانواده می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه چهار دولت از قانون تسهیل ازدواج می‌گذرد، گفت: متاسفانه دولت‌ها به این قانون مهم توجه نکردند و اقدامی برای نگارش آئین نامه آن نکردند به طوری که کار به دادگاه کشیده شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی