گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك جمعیت شناس: سیاست‌های تنظیم خانواده برنامه سیاسی بود

علی پژهان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: سیاست تنظیم خانواده که در ایران نیز اجرا شد امری سیاسی بود.

1399/09/03
|
12:45
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع حرکت تند جامعه به سمت کهنسالی و با حضور دکتر علی پژهان، جمعیت شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه و محمد قیومی نائینی، کارشناس امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به روی آنتن رفت.

علی پژهان با بیان اینکه در گذشته نگرش به فرزندآوری بالا بود، گفت: اغلب مردم زود ازدواج می کردند و زود هم بچه دار می شدند اما به مرور زمان سیاست های جمعیتی نسبت به دوره گذشته تغییر کرد. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برنامه های مدونی نسبت به سیاست های جمعیتی داشت و این مسئله فارغ از خوب یا بد بودن است.

وی با تصریح بر اینکه سیاست تنظیم خانواده که در ایران نیز اجرا شد، امری سیاسی بود، اظهار کرد: ریشه این سیاست در حقیقت برنامه هایی بود که سفیدپوستان برای سیاه پوستان تنظیم و پیاده کرده بودند و در این حوزه به جای نگاه اجتماعی، نگاه سیاسی وجود داشت.

این جمعیت شناس با تصریح بر اینکه افزایش جمعیت باعث ایجاد یک «مار قوای جمعیتی» شد، عنوان کرد: مار قوای جمعیتی در هر برهه ای که قرار می گیرد، انبوهی از تقاضا در آن برهه یا بخش ایجاد می کند. به عنوان مثال وقتی دهه شصتی ها به مدارس رفتند، مدارس دچار کمبود شدند. این مار به سمت دبیرستان آمدند و مسئولین مجبور شدند چند شیفت و به صورت نظام قدیم و جدید اجرا کنند. این شرایط درباره دانشگاه ها و بقیه بخش ها نیز وجود داشت.

وی با اشاره به بهره برداری اقتصادی از جمعیت رها شده دهه شصت بیان کرد: برای هرم جمعیتی، متاسفانه مدیریت جمعیتی وجود نداشت و عملا وزنه به گونه ای بود که از یک سو تقاضای زیاد و از سوی دیگر عرضه اندک وجود داشت و این سبب بروز مشکلات زیادی شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تصریح بر اینکه مار قوای جمعیتی امروز در سن 30 تا 40 سال قرار دارند و همچنان در هر بخشی قرار می گیرد، سبب ایجاد تقاضا می شود، گفت: در جمعیت شناسی به این مسئله تورم جوانی جمعیت می گوییم که اگر اتفاقی برای آن نیفتد و جوانان را مجهز به سلاح کار، علم و اشتغال نکنیم، در آینده زنگ خطری خواهد بود که می تواند موجب شورش و درگیری شوند.

در ادامه محمد قیومی نائینی با اشاره به این موضوع که برخی از کارشناسان تورم جمعیتی را یک تهدید تلقی می کنند، گفت: همین تورم جمعیتی در کشوری مانند چین تبدیل به یک نقطه قوت می شود و این کشور را به یک ابرقدرت اقتصادی در دنیا تبدیل می کند و این مهم تنها در گرو سیاست گذاری درست است.

وی افزود: دائما از کمبودهای احتمالی مانند کمبود آب در صورت رشد بی رویه جمعیت می گویند در حالی که کشورهای اطراف ایران مانند امارات و قطر، با آب دریای خلیج فارس آب آشامیدنی جمعیت خود را پس از شیرین سازی، تامین می کنند و بنابراین ظرفیت های لازم برای رشد جمعیت را داریم اما برنامه ریزی صحیح طی سال های گذشته برای مدیریت جمعیت نداشتیم.

کارشناس امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از عدم تعادل در مسئله جمعیت گلایه کرد و افزود: یا از آن سوی بوم افتاده ایم و سیاست های تحدید جمعیتی را اجرا کردیم که با کاهش جمعیت روبرو می شویم یا همانند دهه 60 بر افزایش بدون سیاست گذاری جمعیت تاکید کرده ایم که تبدیل به یک بحران شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی