گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس كانون كارگران بازنشسته تامین اجتماعی شهر تهران: افزایش حداقل 2 میلیون و 900 هزار تومان به حقوق کارگران

دهقان کیا، در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: با توجه به افزایش تورم و افزایش قیمت فقط مواد غذایی در 6 ماه ابتدای سال حداقل باید 2 میلیون و 900 هزار تومان به حقوق کارگران و بازنشستگان اضافه شود.

1400/07/25
|
13:54
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ علی دهقان کیا، رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شهر تهران با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: انتظار کارگران از دولت سیزدهم، افزایش حداقل دستمزد و پرداخت ما به تفاوت سبد هزینه خانوار نسبت به سال گذشته به جامعه کارگری است.

وی افزود: با افزایش تورم هزینه معیشت کارگری و سبد هزینه خانوار در 5 ماه اول سال به 10 میلیون و 70 هزار تومان افزایش یافته است، که با تسری این مبلغ به حقوق کارگران در واقع از ابتدای شهریور ماه 2 میلیون و950 هزار تومان سفره کارگران کوچک تر و کمرنگ تر شده است.

دهقان کیا اظهار داشت: بر اساس فرمول محاسبه‌ای ماده 41 قانون کار حداقل دستمزد‌ها بایستی 10 میلیون و 500 هزار تومان باشد ولی اکنون حداقل دستمزد 4 میلیون و 200 هزار تومان است که این دستمزد4 میلیونی تنها کفاف 10 تا 12 روز زندگی کارگران و بازنشستگان را می‌دهد.

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شهر تهران بیان داشت: با افزایش 2 میلیون و 900 هزار تومان به حداقل دستمزد فعلی، حداقل دستمزد کارگران به 7 میلیون و 100 هزار تومان افزایش خواهد یافت که این میزان نیز هنوز از مبلغ هزینه سبد خانوار پایین تر است.

***عدم اجرای قانون عامل شکاف بین حداقل دستمزد و حداقل هزینه معیشت

وی با اشاره به اینکه متاسفانه دولت‌های قبلی ماده 41 قانون کار را که در مورد تعیین دستمزد بر اساس تورم و هزینه سبد خانوار است به درستی اجرا نکرده‌اند و این امر باعث شکاف بین دستمزد و هزینه‌های معیشت کارگران شده است گفت: اگر هزینه تورم واقعی در شورای عالی کار برای تعیین دستمزد مد نظر قرار می‌گرفت امروز شاهد این شکاف نبودیم و حداقل دستمزد کارگران با قیمت سبد هزینه خانوار این مقدار تفاوت نداشت.

دهقان کیا با تاکید بر اینکه از دولت فعلی انتظار می‌رود برای یکسال هم که شده سبد هزینه خانوار واقعی و تورم واقعی را در تعیین دستمزد در شورای عالی کار مد نظر قرار دهد چرا که اگر حقوق و دستمزد به نسبت تورم بالا نرود و کاهش داشته باشد به همان میزان قدرت خرید کاهش می‌یابد و با پایین آمدن قدرت خرید تولید کاهش یافته و بیکاری افزایش خواهد یافت.

*** تامین اجتماعی در پرداخت مستمری 7 میلیونی به بازنشستگان مشکلی ندارد

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شهر تهران تعداد بازنشستگان این کانون را 3 میلیون و 500 هزار نفر دانست و بیان داشت: اگر حقوق واقعی شاغلین افزایش یابد و به 7 میلیون تومان برسد تامین اجتماعی در پرداخت این میزان به بازنشستگان مشکلی ندارد ولی به شرطی که دستمزد شاغلین 7 میلیون تعیین شود.

وی در رادیو گفت‌وگو گفت: اگر دستمزد کارگران شاغل به 7 میلیون نرسد و ما بخواهیم دستمزد بازنشستگان را به 7 میلیون افزایش دهیم باید ایجاد منابع کنیم که این منابع پایدار نیست لذا شرط افزایش دستمزد بازنشستگان افزایش دستمزد شاغلین است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی