گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

متخصص زبان و ادبیات فارسی: پروین پلی بین سنت ها و آزادی های پس از دوران مشروطه ساخت

قاسمی در رادیو گفت و گو گفت: پروین پلی بین سنت ها و تعصبات گذشته و آزادی های پس از دوران مشروطه بود و مردم را به زیبایی برای یک رویداد انقلابی آماده کرد.

1400/12/25
|
13:58
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، دکتر عبدالعلی قاسمی مدرس دانشگاه و متخصص زبان و ادبیات فارسی با برنامه «گفتگوی فرهنگی» به مناسبت روز بزرگداشت پروین اعتصامی در مورد شعر زنان در ایران، از پروین تا شاعران معاصر مصاحبه کرد.

قاسمی با اشاره به تحولات مهم دوران تولد پروین که موجب شهرت وی شد گفت: پدربزرگ پروین، سفیر ایران در مصر بود و زمانی که تعداد باسواد در ایران کم بود، پدربزرگ وی از محققان بزرگ بود و پدر پروین نیز در علم و ادب مطالعات بسیاری داشت.

وی با اشاره به مقاله وی در وصف آزادی زنان که موجب شهرت یک شبه وی بین ایرانیان شد اضافه کرد: موقعیت پروین، بسیار سخت بوده است. وی با تمام استعدادی که داشت، در هیچ مدرسه ای نمی توانست وارد شود چرا که مدرسه دخترانه در ایران نبود اما پدرش در بین دانش آموزان آمریکایی او را ثبت نام کرد.

این مدرس دانشگاه در مورد فروغ اظهار کرد: فروغ زمانی بالید که بچه ها در ایران می توانستند درس بخوانند اما پدرش با تفکری قدیمی، او را از سرودن اشعار عاشقانه نهی می کرد.

قاسمی همچنین تشریح کرد: پروین پلی بین سنت ها و تعصبات گذشته و آزادی های پس از دوران مشروطه بود و مردم را به زیبایی برای یک رویداد انقلابی آماده کرد. در زمان انقلاب مشروطه که دوران تحول آگاهی های مردم بود، پروین به زیبایی در مناظره نخ و سوزن، وجود همه افراد را الزامی می داند.

وی ناصر خسرو را در صدر کسانی دانست که پروین از او اقتباس داشته و با اشاره به خردگرایی مشهود در اشعار پروین گفت: پروین، در برابر نابسامانی ها مردانه مقابله می کند.

این متخصص زبان و ادبیات فارسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: عشق و تعلیم در آثار پروین موج می زند. پروین در دوره معاصر دست کمی از سعدی ندارد. عشق در اشعار پروین، عشق به کسانی است که نیازمندند و عشق به انسانیت است و دوام پروین به دلیل این عشق است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی